2022 Pancar Fiyatları Tekrar Arttırılabilir

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaptığı açıklamayla beraber 2022 yılı pancar alım fiyatlarda tekrar artış yapılabileceğine dair açık kapı bıraktı. Açıklamanın tamamı: 

✅ “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 875 TL’lik pancar fiyatı çiftçiler tarafından memnuniyetle karşılandı ve pancara olan ilgi büyük oranda arttı. Şekerde ilk defa avans alım fiyatı sene başında açıklandı. Pancar alım kesin fiyatı ise ekonomik gelişmeler ve alternatif ürün fiyatları da dikkate alınarak hasat öncesi açıklanacak. Dolayısıyla hiçbir çiftçimiz mağdur edilmeyecek” 

✅ “Türkşeker çiftçimizin %17 olan istihkak posa oranını %20’ye, faizsiz şekilde 3 kez verilen avans sayısını 4’e çıkardı. Çiftçimizin finans sorunu yaşamaması için avans miktarı ise yüzde 100 artırılarak her dönem için ton başına 36 TL olarak belirledi” 

✅ “Türkşeker, 35 ilde 15 şeker fabrikası ve 62 ziraat bölge şefliği vasıtasıyla pancar üretim sözleşmelerini imzalamaya başladı. Türkşeker 170’i teknik personel olmak üzere yaklaşık 700 kişilik ekip ile gece gündüz sahada çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmalar neticesinde bir hafta gibi kısa bir sürede 409 köyde, 4 bin 252 çiftçiden yaklaşık 1,1 milyon ton pancar üretim taahhüdü alınarak sözleşmeler imzalandı” 

✅ “Ayrıca, bol kar yağışlı bir kış geçiriyoruz ve sonrasında ise bereketli yağmurları bekliyoruz. Meteorolojik veriler bu sene pancar üretiminde geçen yıla göre daha az su sorunu yaşanacağını müjdeliyor. Beklenen iklim koşulları oluştuğunda 2022 yılında pancar üretiminde yeni rekorlar bekliyoruz” dedi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR