Avrupa Birliği ile Tarım Diyalog Toplantısı Yapıldı

📌 Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, AB Tarımdan Sorumlu Komisyon Üyesi Janusz Wojciechowski ile AB Yüksek Düzeyli Tarım Diyalog Toplantısına katıldı.

✅ “Avrupa Birliği ile tarım alanında ilk yüksek düzeyli toplayı gerçekleştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Bugün birincisini gerçekleştirdiğimiz toplantımızın ilişkilerimizin gelişmesine vesile olmasını diliyorum. AB üyeliği Türkiye için stratejik bir hedef olmaya devam etmektedir. Bu yolda sürdürdüğümüz katılım müzakereleri ise ilişkilerimizin âdeta bel kemiğidir. Türkiye ve AB yalnızca komşu ülke değildir. Türkiye’nin en önemli özelliği müzakere eden aday ülke olmasıdır.”

✅ “Türkiye AB’nin tarım ve gıda güvencesi politikalarındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Türkiye tarımsal hâsıla açısında Avrupa’da birinci, Dünyada ise ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Türkiye, tarım ve orman sektörlerinde kendine yeten net ihracatçı bir ülke. Ukrayna savaşı ve bölgemizdeki son gelişmeler, Türkiye’nin AB için başta güvenlik olmak üzere enerji ve gıda güvenliği gibi pek çok alanda, ne denli önemli olduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur.”

✅ “Ukrayna’daki savaşın küresel gıda güvenliği üzerindeki etkileri ve gıda arzının istikrarının korunması için ne gibi tedbirler alınması gerektiği konularını da değerlendirdik. Ayrıca, Türkiye ve AB arasındaki tarımsal ticaretin daha da geliştirilebilmesi adına atılacak adımlar üzerinde durduk. Ülkemizin oldukça başarılı olduğu IPARD programımızdaki gelişmeleri sunduk ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Çok verimli toplantılar gerçekleştirdik. AB’ye aday bir ülke olarak üzerimize düşen görevleri kararlılıkla yerine getirirken, AB ile ilişkilerimizi her alanda geliştirmeyi arzu ediyoruz ve aynı yaklaşımı AB’den de görmeyi diliyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR