Aydın’da Biber Altın Yılı Yaşıyor

Aydın’ın Efeler İlçesinde Altın Yıl: Biber Üreticileri Hem Rekolte Hem Fiyat Yönünden Memnun

Aydın’ın Efeler ilçesinde, bu yıl biber üreticileri hem rekolte hem de fiyat yönünden oldukça memnun. Biberin kilosu 20 TL seviyelerinde alıcı buluyor. Bu yıl biber, adeta altın bir dönem yaşıyor.

Aydın, iklimi ve verimli toprakları ile ürün çeşitliliği bakımından zengin bir bölge olarak öne çıkıyor. Ancak bu yıl biber üreticileri için ayrı bir mutluluk dönemi yaşanıyor. Hem rekolte hem de fiyatlar açısından oldukça olumlu bir yıl olarak kayıtlara geçiyor.

Mevsim şartlarının da üretimi olumlu etkilediği Aydın’da, biberin kilosu 20 TL’den alıcı buluyor. Biber hasadı için sabahın erken saatlerinde tarlalara giren üreticiler, bereketli ürünlerini topluyor ve satışa hazırlıyorlar. Bu sektörde çalışmak isteyen yevmiyeciler de günlük 300 TL ile 450 TL arasında değişen yevmiyeler kazanıyorlar.

Aydın’ın Armutlu Mahallesi’nde çiftçilikle uğraşan biber üreticisi Hüdaverdi Akgül, bu yılın biber açısından oldukça iyi geçtiğini belirterek, “Allah bereket versin, bu yıl biberin durumu iyiydi. Diğer mahsullerden zararlar ettik ama bu yıl biber iyi para yaptı. Şu anda kırmızı biberin kilosunu 20 TL’den satıyoruz, toptan alımlarda ise 18 TL’ye kadar düşüyor. Bu kadar güzel bir getiriyle biber yetiştirmemiştik. Bir dönüm araziden yaklaşık 2-3 ton biber alınıyor ve bu üreticilere iyi bir gelir sağlıyor. Ancak biberin bu başarısına rağmen, diğer ürünler, özellikle domatesin düşük fiyatlarından dolayı zarar gördü. Bu yıl domatesi kilosu 2 lira 45 kuruşa satmak zorunda kaldık. Pazarda aynı domatesi 10 TL’ye görüyorsunuz, ancak biz 2 lira 45 kuruşa satabildik. Yani domatesten zarar ettik.” şeklinde konuştu.

Aydın’da biber üreticileri bu yılki başarılarından oldukça memnun, ancak diğer ürünlerin fiyatlarının artması gerektiği konusunda endişeli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR