Bakan Vahit Kirişci, Adana Fuarında konuştu: “Avrupa’da birinci, dünyada 4.sıradayız”

📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TÜYAP Adana Tarım Fuarının açılışına katıldı. Açılışta geçmiş ve bugünde olan tarım politikalarıyla ilgili konuştu:

✅ “2002’de verilen destek miktarı 1,8 milyar lirabu yılın sonu itibarıyla 39,2 milyar lira. Bu yıl, Toprak Mahsulleri Ofisimiz yaklaşık 50 milyar liralık alım yaptı. Buğdayından arpasına, mercimeğinden nohuduna, Karadeniz bölgesi için fındığı, Ege bölgesi için üzümü alıp üreticilerimize bu konularda yardımcı olmanın gayreti içerisinde olduk. Gayri safi milli hâsıla içerisinde tarımsal hasılamız önemli bir tırmanış gösterdi. Şu anda Avrupa’da birinci, dünyada da 4’üncü sıradayız. Bu yönü itibarıyla da tarım, bu ülkede asla ihmal edilmedi, bundan sonra da edilmeyecektir.”

✅ “Bu ülkede TARSİM’i, tarım sigortacılığını biz gerçekleştirdik. Bu ülkede, tıpkı Adana’da olduğu gibi tarım vardı ama kanunu yoktu. Kanun yapmak para pul isteyen bir iş değil, ama vizyon işidir. O vizyonu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın riyasetinde ortaya koyduk ve 2006 yılında bu ülke tarım kanununa kavuştu.”

✅ “Bugün, Türkiye’de pandemiye, küresel ısınmaya, Rusya-Ukrayna Savaşı’na rağmen tek bir ürünün rafta yokluğu hissedilmiyorsa bunu bu ülkenin üreticisine, onlara bu çalışma imkânını sunan hükümete borçluyuz. “

✅ “Ayın 31’i itibarıyla 421 gemi koridordan geçti. Toplam taşıdıkları yük miktarı 9,7 milyon ton. Yüzde 61’ini Avrupalılar, yüzde 20’sini Asyalılar, yüzde 12-13’ünü Afrikalılar aldı. En geri kalmış ülkeler, yüzde 6’sını ancak alabiliyor. Şimdi bir de bir saldırıyı gerekçe gösterip Rusya’nın ‘Ben bu işte yokum.’ demesiyle beraber yeniden bir şok geçirdik ama ben eminim Sayın Cumhurbaşkanı’mızın moderatörlüğünde inşallah bu engel de aşılmış olacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR