Başkan Eşki: Tarlada Ürün Bırakmayacağız

Başkan Eşki: Tarlada Ürün Bırakmayacağız

Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, ilçedeki köy yerleşimlerinde tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan vatandaşlara sahip çıkacaklarını söyledi. Başkan Eşki, “Tohumdan gübreye ve canlı hayvana vereceğimiz desteklerle üreticinin yanında olacağız. Tarlada ürün bırakmayacağız. Vatandaşları doğal ve sağlıklı gıdalarla buluşturacağız” dedi.

İzmir’de Bornova Belediye Başkanı Ömer Eşki, Bornova’nın 12 eski köy yerleşimi ile tarım ve hayvancılıkta önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti. Bu potansiyeli harekete geçireceklerini vurgulayan Eşki, “Eski köy yerleşimlerinde yaşayan insanların köy kimliğini ve geleneksel yaşamlarını kaybetmemesi gerekiyor. Çocuklarımıza toprağa basabilecekleri alanlar bırakmak istiyorsak rantı değil, doğal yaşamı tercih etmeliyiz. Temel amacımız tarım ve hayvancılığı geliştirmek, doğayı ve çevreyi korumak” şeklinde konuştu.

Başkan Eşki, Bornova’nın coğrafi işaret tescilli ürünleri Kınalı Bamya ve Misket Üzümü’nü yaşatma ve yaygınlaştırma çalışmalarının sürdüğünü belirtti. “Pınarbaşı narı ve ayvasının yok olduğunu ne yazık ki gördük. Aynı sorunu diğer tarımsal değerlerimizde yaşamamalıyız” dedi.

“SAĞLIKLI ÜRÜNLERE ERİŞİMİ SAĞLAYACAĞIZ”

Başkan Ömer Eşki, yerel üreticilere destek olacaklarını ifade ederek, “Atalık tohum, fide, fidan, gübre, küçükbaş hayvan, arı, kümes ve tavuk desteği sağlayacağız. Çiftçimize eğitim ve danışmanlık hizmetleri vereceğiz. Üretici pazarlama sorunu yaşamayacak. Yetiştirdiği ürünü kooperatiflerimiz aracılığıyla kazanca dönüştürecek. Vatandaşlar yerel, doğal ve sağlıklı ürünlere daha uygun fiyatlarla erişebilecek. Bu ürünler, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız için yeniden hayata geçireceğimiz Dost Marketlerin raflarında da olacak” dedi.

“KÖYLERİMİZDE İSTİHDAM YARATACAĞIZ”

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle köylerde yaşayan insanların Bornova’nın merkezine göç etmek zorunda kaldığını belirten Eşki, “Kırsaldaki istihdam olanaklarını artırarak bu sorunun önüne geçebiliriz. Seracılık faaliyetlerini geliştirebilir ve bir mantar işletmesi açabiliriz. Tüm bunlar, birlikte hayata geçireceğimiz yatırım ve çalışmalarla köylerimizi modern yaşamla uyumlu hale getirmemizi sağlayacak, böylece bölgede yaşayan insanlar şehre gelme ya da göç etme ihtiyacı duymayacak” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR