Eskişehir’de Kurbanlık Fiyatları Zirvede


Eskişehir’de Kurbanlık Fiyatları Yükseldi: En Ucuz Kurbanlık 100 Bin Lira

Eskişehir, 14 Mayıs 2024 – Eskişehir’de hayvan besiciliği yapan Baran Türkmen, yaklaşan Kurban Bayramı öncesi büyükbaş hayvan piyasası hakkında önemli bilgiler verdi. Türkmen, bu yıl en ucuz kurbanlığın 100 bin lira olduğunu ve hayvan besiciliğindeki maliyet artışlarının fiyatlara yansıdığını belirtti. Türkmen, vatandaşlara kurbanlık alırken güvendikleri yerlerden alışveriş yapmalarını tavsiye etti.

Artan Maliyetler Kurbanlık Fiyatlarını Yükseltti

Kurban Bayramı’na bir aydan daha az bir süre kala, hayvan besiciliği yapan üreticiler yoğun bir çalışma temposuna girdi. Satışlara başlayan büyükbaş besicisi Baran Türkmen, geçtiğimiz yıl en pahalı kurbanlığın 100 bin liraya satıldığını, bu yıl ise en ucuz kurbanlığın 100 bin lira olduğunu ifade etti. Yem ve diğer girdi maliyetlerinin artışının fiyatları etkilediğini belirten Türkmen, “Yedi ortak olarak alınan büyükbaş kurbanlığın kişi başına maliyeti minimum 15 bin, maksimum ise 25 bin TL’dir,” dedi.

Güvenilir Yerlerden Kurbanlık Alınmalı

Türkmen, kurbanlık alırken vatandaşların dikkat etmesi gereken konular hakkında da tavsiyelerde bulundu. Güvenilir esnaflardan alışveriş yapmanın önemine vurgu yapan Türkmen, “Hayvanların sağlıklı olması, 2 yaşını geçmiş olması ve şap hastalığı geçirmemiş olması gerekiyor. Kurbanlık, ibadeti gerçekleştirecek kişinin gönlüne ve gözüne hoş gelmeli,” şeklinde konuştu.

Enflasyon Kurbanlık Fiyatlarına Yansıyor

Kurbanlık piyasasını geçtiğimiz yılla kıyaslayan Baran Türkmen, fiyatlarda yüzde 50’lik bir artış olduğunu söyledi. Türkmen, “Kurbanlıklarımız hazır, satışlar başladı. Bu sene kurbanlık fiyatları her seneye göre yüzde 50 daha arttı. Hepsinin aşıları, bakımları ve veteriner kontrolleri yapılmış durumda. Kulak küpesi olan hayvanlarımızda hiçbir sıkıntı yok,” diye konuştu.

Kurban Bayramı’nda Kesim Sırası İçin Erken Alışveriş

Türkmen, vatandaşların kurbanlıklarını erken alarak kesim sırasında öncelik elde etmeye çalıştığını belirtti. “Kurban sabahı ilk sırayı, beşinci, onuncu sırayı almak için bir ay, iki ay öncesinden kurbanlık alıyorlar. Bu da insanların o anki bütçesine bağlı. Eğer bütçeleri uygunsa, önceden gidip alabiliyorlar,” dedi.

Temel Gıda İhtiyaçlarında En Ucuz Et

Son olarak, Türkmen, “Piyasaya baktığımızda temel gıda ihtiyaçlarında en ucuzu yine et kaldı. Geçen sene minimum 10-13 bin liraya alınan kurbanlıklar, bu sene 16-17 bin liraya çıkmış durumda. İnsanlar, gündelik harcamalarının çok daha azını yaparak kurbanlıklarını rahatlıkla alabilirler,” diyerek sözlerini tamamladı.

Bu yıl Kurban Bayramı öncesinde hayvan besiciliğindeki maliyetlerin artışı, kurbanlık fiyatlarını ciddi şekilde etkilemiş durumda. Vatandaşlar, güvenilir yerlerden kurbanlık alarak hem ibadetlerini yerine getirebilir hem de sağlıklı bir kurbanlık temin edebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR