Hanönü’de Çeltikler Dronla İlaçlandı

Hanönü İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından üretilen çeltikler, Kastamonu Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün desteklediği atıl araziye ekildi. İlçede ilk kez uygulanan dronla ilaçlama tekniği sayesinde ürüne zarar verilmeden ilaçlama yapıldı. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Aydın Arukan, bu yöntemin diğer çiftçilere örnek olacağını belirtti.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Aydın Arukan, yıllardır atıl durumdaki arazilerin İl Müdürlüğünün girişimleri sonucu tarıma kazandırıldığını söyledi.

İşçiliğin tamamının İlçe Müdürlüğü tarafından yapıldığını vurgulayan Arukan, “İlçede diğer çiftçilere örnek olacağını düşündüğümüz dronla ilaçlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Örnek diyorum çünkü daha önce ilçede hiç dronla ilaçlama yapılmadı. Dron tarlanın içinden değil de belirli bir yükseklikten gittiği için ürüne hiç zarar vermeden ilaçlamayı yapıyor. Daha önce kullanılan tekniklerde sırt pompası veya traktöre demir teker takarak yapılan işlemde ürün zarar görürken bu teknikte ürün hiç zarar görmemektedir.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR