Nihat Çelik: “Market sahibinden daha çok aracılar kazanıyor”

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, Türkiye hayvancılık sektörü ile et fiyatlarına ilişkin değerlendirmede bulundu.

✅ “Raflarda fiyat etiketleri günübirlik değişiyor, üreticinin ise beli bükülüyor. Sahada, tarlada olan fiyatlar ile market fiyatları arasındaki farklar bizi derin acıya sevk ediyor. Et ve Süt Kurumu yakın tarihte et fiyatlarına bir müdahalede bulundu, fiyatlar düşürüldü. Kurumun satış mağazalarının artırılmasını istiyoruz. 18 satış mağazası yeterli değil.”

✅ “Karkas et bazı bölgelerde 100 lira, bazı bölgelerde 60 liraya satılıyor. Bunlar markete geldiği zaman tek kalıptan çıkmış gibi 150-200 liraya satılıyor. Pirzolanın kilogram fiyatı 130 lirayı, kuşbaşının kilogram fiyatı da 110 lirayı geçmemeli. Bu farkta kim kazanıyor? Bunun önüne geçilmesi için ciddi tedbirler alınması lazım. Bu işi yapan aracılar ile özellikle zincir marketlerdeki satın alma müdürlerinin hesap kitaplarının denetim altına alınması, mal varlıklarının araştırılması lazım. Biz herkesi kastetmiyoruz. Market sahibi belki satın alma müdürünü keşfedemiyor. Şüpheler şunu gösteriyor ki bunlar sanki aracılarla ortak çalışıyor, market sahibinden daha çok aracılar kazanıyor. Holdinglerin, zincir marketlerin sahipleri de belki bunların hesabını gördüğü zaman şaşıracaktır.”

✅ “Kesimde hayvan başına verilecek desteğin küçükbaşı da kapsaması gerek. Bu kapsamda küçükbaş hayvan başına 250 lira prim desteği verilmesi gerek. Daha çok üretmek için 30 lira olan anaç koyun keçi desteğinin de 80 liraya çıkarılması gerek. Söz konusu destek ödemelerinin mayısta değil martta yapılması lazım. 

✅ “Bakan’ımız, çobanların sosyal güvenlik primlerinin devletçe ödeneceği müjdesini kısmen de olsa verdi. Bu çalışmanın bir an evvel hayata geçilmesini istiyoruz. En büyük derdimiz çoban sorunudur. Çoban sorunu çözülmeden sektör sorunu çözülmez.

✅ “Küçükbaş hayvan ihracatının TÜDKİYEB organizasyonunda yapılması gerek. Üreticinin ve yetiştiricinin ürününü satma ve pazarlama yetkisi kanunen bende. Ben neden o işe alınmıyorum, neden ihracatta bana kota verilmiyor, niye ‘hangi ilden kaç hayvan gittiyse ve yetiştirici kaça sattıysa bunları sen bil’ denilmiyor? Hükümet ihracatı durdurdu. Biz ihracat yapılmasın demiyoruz, ihracat planlı yapılsın. İhracatta vergi ve mal kaybı olmasın, yetiştirici kazansın” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR