Sahte Dolar Yakılarak Maliyetler Protesto Edildi !

⭕ Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkan Nihat Çelik, Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde bir koyunculuk işletmesinde sahte 100’lük banknot dolarları yakma eylemi gerçekleştirdi. 

✅ “Amacımız insanlarımıza mesaj vermek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uygulamaları ve talimatları doğrultusunda, bundan sonra hiçbir vatandaşımız döviz kurları daha yüksek olacak diye mevduatını Türk lirasından dövize çevirmeye ihtiyaç duymayacak. Bu bizim için çok değerlidir. Uygulamada bankadaki TL varlığının mevduat kazancı, kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacaktır. Döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle fiyat vermekte zorlanan ihracatçı firmalarına doğrudan Merkez Bankası aracılığıyla ileri vadeli kur rakamı verilecek. Bu işlem sonunda ortaya çıkabilecek kur farkı ise Türk Lirası olarak ihracatçı firmalarına ödenecektir. Burada Türk Lirasının itibarı korunması hatta itibarının artırılmasının hedeflendiği anlaşılmaktadır. “

 “100 doların ABD’ye maliyeti 25 sent iken, Türkiye’ye maliyeti 1200 liradır. Ülke menfaatine zarar vermemek için sahte dolar yaktık. Yetiştiricilerin gerçek hayatında dolar, avro yoktur. Koyun vardır, keçi vardır. Biz bu sahte dolarları mesaj olsun diye yaktık. Milletimiz dolara değil, Türk lirasına yatırım yapsınlar. Kendi değerlerine sahip çıksınlar. Dolara heveslenen, her gün fahiş zam yapanlar, günde 3 defa fiyat etiketi değiştiren zihniyeti esefle kınıyoruz.”

✅ “Geçen yıl 2 kilogram karkas etle 1 çuval yem alıyorduk. Bu yıl 3,5 kilogram karkas etle bir torba yem alamıyoruz. Geçen yıl 48-50 lira bandında seyreden karkas et fiyatı bu yıl 58-60 lira. Her şeye yüzde 100 zam yapılmışken, bizim artışımız yaklaşık yüzde 6-7 civarındadır. Bu vicdansızlar ellerini vicdanlarına koysunlar. Biz alın teri, göz nuruyla bu kadar emek veriyoruz. Bunlar bir anda çıtayı yükseltiyor. ve bu durum 84 milyon tüketicimizin canını yakıyor.” 

✅ “Denetimlerin sadece reyonlarda satılan ürünlerde değil, bizim ilacımızdan aşımıza, yem, gübre ve mazotta da yapılmasını ve fiyatların aşağı çekilmesini istiyoruz. Döviz düştü ama bazı kalemlerde maalesef gerileme olmadı” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR