Son dakika: Kocaeli’de TMO silosunda patlamada Can Kaybı 2´ye yükseldi

Kocaeli TMO silosunda, Buğday deposunda patlama oldu,yaralıların olduğu söyleniyor.

Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

Patlama nedeniyle göçük altında kalan işçiler olduğu ileri sürüldü. Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

Son gelen bilgilere göre;

Yaralı sayısının 12 olduğu bunlardan 2’sinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

DERİNCE BELEDİYE BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün de olay yerinde yaptığı açıklamada, ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydederek, “Şu anda yaralıları tespit edip hastaneye ulaştırmakla meşgulüz. İncelemeler yapılıyor, elimizde tam net bilgiler yok ama yaralı 3-4 arkadaşımızı hastaneye gönderdik. Ekiplerimizle olayı takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Patlamanın tahıl silosunda meydana geldiğini aktaran Aygün, “Tabii teknik bir olay, izahatını bizim anlatmamız veya bilmemiz mümkün değil. Arkadaşlar inceledikten sonra bilgilendirme yapılacak. Yangın yok, sıkışmadan kaynaklı patlama oldu ama şiddetli patlamaydı. Belediye binasında oturduğum yerden bile bunu hissettim. İnşallah ölüm olmamıştır, olayı böyle atlatırsak bizim için önemli olan bu” diye konuştu.

Kocaeli İtfaiye Daire Başkanı Ömer İslamoğlu ise “Çeşitli yerlerinden yaralananlar var. 5 yaralımızı ambulanslarla tahliye ettik. Bir kaybımız yok. Patlamanın neden kaynaklandığını bilmiyoruz” dedi.

TMO’DAN AÇIKLAMA

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Derince Silosu’nda meydana gelen patlamanın toz sıkışması nedeniyle olabileceğini ve detaylı teknik inceleme sonucunda patlamanın sebebinin netleşeceğini açıkladı.

TMO’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “7 Ağustos 2023 tarihinde TMO Derince Silosu’nda 14.45 dolaylarında bir patlama meydana gelmiştir. Meydana gelen patlama nedeniyle 13 adet silo kuyusu ve müştemilatı yapılarında hasar meydana gelmiştir. Patlamanın toz sıkışması nedeniyle olabileceği değerlendirilmekte olup, detaylı teknik inceleme sonucunda sebebi netleşecektir” ifadelerine yer verildi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, patlamaya AFAD, emniyet, jandarma, itfaiye ve 112 ekipleri tarafından müdahale edildiğini belirtti.

Paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün saat 14.50 sıralarında, liman bölgesinde bir patlama meydana gelmiştir. Patlama sonucunda meydana gelen yangına AFAD, emniyet, jandarma, itfaiye ve 112 ekipleri tarafından müdahale edilmektedir. Patlama sonucunda göçük altında kalan bir vatandaşımız kurtarılmıştır. SAKOM’dan alınan bilgiye göre; olayda 10 vatandaşımız yaralanmış olup, an itibarıyla can kaybı bulunmamaktadır. Olaydan etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Kocaeli’nin Derince ilçesindeki Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) silosundaki patlamada yaralananlardan Elif Dayıoğlu hayatını kaybetti.

Dayıoğlu’nun vefatıyla, tahıl silosunda meydana gelen patlamada ölü sayısı 2’ye yükseldi.

Patlamada yaralananlardan 4’ünün tedavisi ise sürüyor.

İlçenin sahil kesimindeki TMO Kocaeli Başmüdürlüğü liman silosunda meydana gelen patlamada 3’ü ağır 12 kişi yaralanmış, TMO’nun 60 silosundan 13’ü hasar görmüştü.

Yoğun bakımdaki yaralılardan Ekrem Kalkan, 9 Ağustos’ta İstanbul’daki Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR