Tarım Kredi’nin yeni sistemi: İhtiyaca göre gübre satışı

📌 Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Aydın gübre, yem, sözleşmeli üretim ve sağladıkları kredilere ilişkin değerlendirmede bulundu.

✅ “Yeni uygulama şubat itibarıyla yürürlüğe girecek. Tarlanızın ne kadar gübreye ihtiyacı varsa o kadar gübre alabileceksiniz. Ne kadar kredibiliteniz varsa o kadar almayacaksınız. Sizin ihtiyacınız ile size vereceğimiz limit eşit olacak. Bu Tarım Kredi’de üyelerimiz açısından devrim niteliğinde bir şey. Önceden adamın 100 dekar tarlası varsa bunun için 20 kilogram gübre gerekiyorsa ölçüp biçerek, ‘Sana ancak 10 kilogram verebiliriz.’ diyorlardı. 10 kilogram gübre atınca tarlanın verimi düşüyor, çıktısı azalıyor. Dolaylı olarak bu durum üretimi negatif etkiliyor. Biz şimdi böyle yapmıyoruz, o tarlanın ne kadar gübreye ihtiyaç varsa o kadar gübre, mazot, tohum, ilaç veriyoruz. Kredi dediğimiz şey yani veresiye sattığımız şeyler bunlar.”

✅ “Ekili alan müşteri sayısı bakımından bakıldığında geçen yıla oranla 75 bin yeni üye kazandık. Kuraklık veya fiyatların pahalı olduğu dönemlere göre gübre kullanımı değişti” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR