Tümosan’dan 450 Milyon TL’lik Yatırım

Tümosan’dan Konya’da 450 Milyon TL Yatırımla Yeni ATS Fabrikası

Tümosan, Konya Özel Endüstri Bölgesi içerisinde 10.000 m² kapalı alanda yıllık 20.000 adet kapasiteye sahip bir Emisyon Azaltım Sistemi (ATS) üretim fabrikası kurma kararı aldı. Fabrikanın yatırım maliyeti yaklaşık 450 milyon TL olarak öngörülüyor.

Yeni Fabrika ile Yerli Üretim Artıyor

Tümosan’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Türkiye’de 2023 yılı başından itibaren Avrupa Birliği Emisyon Standartlarına uyumlu EURO-5 dizel motorlarının kullanılması zorunluluğu getirildiği hatırlatıldı. Açıklamada, “Avrupa Birliği Emisyon Standartlarına uyumlu EURO-5 dizel motorları için kullanılması zorunlu olan ’emisyon azaltım sistemi’ (ATS) halihazırda tüm üreticiler için ithalat yoluyla temin edilmektedir. Şirketimiz öz sermayesi ve mühendisleri ile ürettiği yerli EURO-5 dizel motorların yanı sıra ATS’nin de yerlileştirilmesi, teknoloji ve know-how transferi yoluyla Türkiye’de üretilmesi için; Konya Özel Endüstri Bölgemiz içerisinde 10.000 m² kapalı alanda yıllık 20.000 adet kapasiteye sahip ATS üretimi için fabrika kurulmasına karar verilmiştir.” denildi.

Yatırım ve Teknoloji Transferi

Yatırım teşvik belgesi için müracaatın 14 Haziran 2024 tarihinde yapıldığı belirtilen açıklamada, ilgili teknoloji transferi ve makine ekipman alımını kapsayan görüşmelerin neticelenmesiyle fabrikanın inşaat dahil 14 ay içinde tamamlanmasının hedeflendiği ifade edildi. Açıklamada, “Toplam yatırım tutarı inşa maliyetleri dahil yaklaşık 450.000.000 TL olarak öngörülmüştür. İnşaat dahil tesisin kurulması için 14 aylık takvim hedeflenmektedir.” bilgisi verildi.

Yerli Üretim ve Teknoloji

Yeni tesisin ilk etapta 48 beygir gücünden 145 beygir gücüne kadar alternatif araçlar için ATS üretimi yapabileceği belirtilen açıklamada, “Bu yatırımla beraber şirketimiz, ülkemiz EURO-5 emisyon standartlarında tamamen yerli sermaye ve yerli mühendislikle üretilen motorlarımızın yanında ATS ve seramik kaplama teknolojini de yerli mühendislerimizin ve ülke sanayimizin hizmetine sunacaktır. Ülke sanayimiz için yatırım yapmaya, katma değerli ürün ve teknoloji üretmeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR