Türkiye’de Sera Tarımcılığı Trendi: Kalite ve Tonajda Artış Gözleniyor

Türkiye’de Sera Tarımcılığı Trendi: Kalite ve Tonajda Artış Gözleniyor

Son yıllarda Türkiye’de üreticilerin tercihi sera tarımcılığı yönünde değişiyor. Avrupa ve diğer dünya ülkelerinin ardından Türk üreticiler de sera tarımcılığına yönelerek ürünlerin kalitesini ve tonajını artırıyor. Bursa’nın Yenişehir ilçesinde ise sera tarımcılığı hızla yükselirken, üreticiler küçük alanlardan yüksek gelir elde ediyor.

Sera üreticilerinden Mehmet İleri, tarımın geleceğin en önemli sektörlerinden biri olduğuna işaret ederek, sera tarımının ekonominin belkemiği olduğunu belirtti. İleri, 1 dönümlük serada yetiştirilen ürünün açık alanda 5-6 dönümlük alana denk geldiğini açıkladı. Bin metrekarelik bir serada ortalama 25 tona yakın domates hasadı yapılabildiğini söyleyen İleri, Nisan ayının başından itibaren dikim yaparak 70 gün içerisinde ürün toplandığını, bu sürenin Ekim ayının ilk haftalarına kadar devam ettiğini vurguladı.

İleri, serada domates ve marul gibi ürünlerin aynı alanda yetiştirilebildiğini belirterek, salatalığın ise iki ürün olarak yetiştirilebildiğini aktardı. Seralarda dışarıdaki tarıma kıyasla kalite ve verimlilik artışının görüldüğünü dile getiren İleri, bu sayede üreticilerin daha yüksek gelir elde ettiğini ve az miktarda ilaç kullanılması nedeniyle ürünlerin daha organik ve doğal olduğunu ifade etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR