Ziraat Odaları Birliği | “Tarım Sektörüne Daima Pozitif Ayrımcılıkla Bakılmalı”

⭕ Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Dünya Gıda Gününde sosyal medya hesaplarından bir açıklama yaptı, yaptığı açıklama ulusal kanallarda da yer aldı. 

✅ “Gecesini gündüzüne katarak çalışan çiftçilerimiz, tarlasından ve bahçesinden yeterli geliri elde edemiyor. Üretimin sürdürülebilirliği ve verimliliğin sağlanması için başta gübre, elektrik, sulama, ilaç, mazot, yem olmak üzere girdi maliyetleri acilen düşürülmelidir.”

“Yeterli geliri elde edemeyen çiftçiler de üretimden uzaklaşıyor. Üretim olmazsa gıda fiyatları daha da yükselecektir. Gıda fiyatlarının kalıcı olarak düşürülmesi tarım sektörünün sorunlarının çözülmesiyle mümkün olacaktır.”

✅ “Türkiye Akdeniz çanağında küresel ısınmadan en kötü etkilenen ülkelerin başında geliyor. Önlem alınmazsa Türkiye’nin su kaynakları hızla kuruyacak, gıda güvenliği tehlikeye girecek, insanlarımızın gıdaya ulaşması zorlanacaktır. Son 10 yılda su kullanımı üçte bir oranında arttı.”

✅ “Su yönetimi politikaları hızla hayata geçmeli mevcut sistem değiştirmeli, acil olarak açık sistemlerde kapalı sulama sistemlerine geçilmeli, daha az su isteyen ürünlerin yetiştirilmesi teşvik edilmelidir.”

✅ “İçinde bulunduğumuz pandemi dönemi bize sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlattı. Bu gerçek hiçbir zaman unutulmaması gereken bir gerçektir. Tarım sektörü olmadan üç öğün sofralarımızda tükettiğimiz gıdayı üretemeyiz.”

“Ülkeyi yönetenlerin tarım sektörüne daima pozitif ayrımcılıkla bakması ve imkânların bu şartlarda sunulması gerekmektedir. Tarım sektörünün sorunları çözülmeli, gerekli yatırımlar yapılmalı ve var olan destekler artırılarak devam etmelidir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR