2021 Yılı Marmara Birlik Alım Fiyatları

 Marmarabirlik’te 2021-2022 iş yılı kampanyasında ürün alım fiyatları belli oldu. Üreticilerin büyük bir merakla beklediği açıklamayı Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa yaptı. 

Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa:

✅ “8 Kooperatif  Başkanı ve Yöneticilerimizle yaptığımız koordinasyon toplantısı ve Marmarabirlik Yönetim Kurulunun almış olduğu karar doğrultusunda; alım kampanyasında tavan fiyat 180 tane için 20.10 TL, 300 tane zeytin 9.50 TL, taban fiyat 380 tane için 7.40 TL, yağlık zeytinin kg fiyatı ise 7 TL olarak belirlenmiştir” dedi. 

✅ “Üreticinin geçinebileceği tüketicinin de alabileceği fiyatlar olmalıdır. Üretici mağdur olmamalı, kurum da zarar etmemelidir. Marmarabirlik üreticinin sigortasıdır. Alınan üründen  kar etmez zarar ederse, kurum ayakta duramaz, yatırım yapamaz, ürün bedellerini zamanında ödeyemez, kredi kullanmak zorunda kalınır ve öz kaynaklar erir. Kurum eski günlerine geri döner. Piyasa koşullarının üzerinde yüksek fiyata ürün alırsanız, tüketiciye yüksek fiyata satmak zorunda kalırsınız. Bu da piyasa gerçeklerine aykırıdır ve satışlarınızı düşürür”

✅ “Bir yıllık kazancı değil, her yıl kazandırmayı düşünmek zorundayız. Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin yapmış olduğu 1 kg zeytinin maliyeti, 1 dekardan 510 kg  zeytin üretimine göre ortalama 6,5 TL’dir. Marmarabirlik’in ortalama alım fiyatının 10-11 TL olacağı öngörülmektedir.”

✅ “Dünya zeytinyağı üretiminin %50’sini gerçekleştiren İspanya’da zeytinyağı borsasında 1 kg zeytinyağı fiyatı 3 Euro civarındadır. Ülkemizde bugün itibarı ile 1 kg sızma dökme zeytinyağı fiyatı 30 TL seviyelerindedir. Bu veriler doğrultusunda 4,5 kg zeytinden 1 litre zeytinyağı elde edileceği öngörülerek yağlık zeytin fiyatı 7 TL olarak belirlenmiştir.  Konuşma hakkı olduğunu düşünüp, hiçbir sorumluluğu olmayanların bugün ürün alım fiyatları üzerinden spekülatif açıklamalar yaptığını görüyoruz. Kurumu zarara uğrattığımızda ilk önce onlar ‘kurumu batırdınız’ diyeceklerdir. Marmarabirlik’i düzlüğe çıkardık, bugüne kadar olduğu gibi üreticimize destek olmaya devam ediyoruz” dedi.

✅ “Alım miktarı, alım bütçesi göz önüne alınarak ürün bedelleri on beş günlük periyotlarda %50’si peşin, geri kalan kısmı Mart ve Mayıs ayı sonunda ödenmesi planlanmaktadır. Ürün bedelleri önceki yıllarda olduğu gibi kredi kullanılmadan kendi öz kaynaklarımızla ödenecektir” açıklamasında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR