Manisa’da Badem Üreticileri Don Uyarısıyla Nöbette

Manisa’da Badem Üreticileri Don Uyarısıyla Nöbette

Manisa’nın Demirci ilçesinde badem üretimi yapan çiftçiler, meteorolojinin don uyarısı üzerine bahçelerine giderek ağaçlarını korumak için ateş yakıp nöbet tutuyor.

İlçede yaşayan çiftçiler, bugün meteoroloji tarafından don uyarısı yapılması üzerine, bahçelerine gidip ağaçlarını kontrol etti. Badem filizlerinin soğuk havadan etkilenmemesi için bahçenin belirli noktalarına saman balyalarını yerleştiren çiftçiler, bunları yakıp ağaçları korumaya çalıştı.

İlçe merkezinde sıcaklığın eksi 3 dereceye kadar düştüğü görüldü. Yaklaşık 60 dönüm arazisinde badem üretimi yapan Cihan Yıldırım, gazetecilere yaptığı açıklamada, meteorolojinin uyarısı üzerine tedbir almak için bahçeye geldiklerini ve bademlerinin verimini korumak için nöbet tuttuklarını belirtti.

Yıldırım, “Arazimde verimde olan yaklaşık 2 bin 500 ağacım var. Önceki yıl aynı şekilde don hadisesiyle karşılaştık. Bu şekilde saman yakarak bademlerimizi bir kısmını kurtarmıştık. Geçtiğimiz yıl da don hadisesi uzun sürünce bademleri kurtaramadık. Bu yıl verimin düşmemesi için uyarı gelince hemen bahçeye geldik.” şeklinde konuştu.

Çiftçilerin zirai don nöbetini 2-3 gün daha tutacakları öğrenildi. Meteoroloji yetkilileri de soğuk hava dalgalarının devam edebileceği uyarısında bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR