Bakan Vahit Kirişci: “Önümüzdeki dönem gıdaya erişilebilirlikte de ciddi sorunlar olabilir”

📌 Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, 36. Uluslararası Tarım Sigortacıları Birliği Kongresi’ne çevrim içi katıldı. Konuşmasında dünya tarımında Türkiye’nin yerinden ve tarım sigortacılığı sisteminden bahsetti.

✅ “Yaşadığımız pandemi sürecinin, artan göçlerin ve Ukrayna-Rusya Savaşı’nın gıda güvenliğinin önemini artırdığını biliyoruz. Tarımsal üretimi etkileyen tüm bu olumsuzlukların etkisi ile FAO Gıda Fiyatları Endeksi, mart ayında tüm zamanların rekorunu kırarak 159,7 puana ulaştı. Gıda fiyatlarındaki bu küresel artış, önümüzdeki dönemde sadece gıda arzında değil, gıdaya erişilebilirlikte de ciddi bir soruna dönüşebilecektir. Bizler uyguladığımız tarım politikaları ve üreticilerimizin çabaları sayesinde gıda güvenliği konusunda dünya ülkelerine kıyasla iyi bir sınav verdik. Hiçbir ürün ve gıdayla ilgili risk oluşturacak sorunlar yaşamadık. Muhtemel sorunlara karşı da hazırlıklarımızı olabildiğince yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. 30’dan fazla üründe, dünyanın en çok üretim yapan ilk 5 ülkesi arasındayız.”

⭐ “Çiftçilerimizin üretme konusundaki çalışkanlığı, vefakâr ve kararlı tutumları, bizim en büyük gücümüzdür. Biz de bu noktada çiftçilerimizin kıymetini bilmeyi görev addediyoruz. Eli öpülesi çiftçilerimizin emeğini koruyacak pek çok çalışmayı yaparak, her zaman yanlarında olmaya gayret etmekteyiz. Çiftçilerimizin alın ve akıl teri, bizim için en büyük, en saygın ve en kutsal değerdir. Bunun için, çiftçimizin emeğinin karşılığını almasını toplumsal bir sorumluluk olarak görüyoruz. Bu hassasiyetle, 16 yıl önce çiftçilerimizin emeğini koruyacak sistemi hayata geçirdik. Devlet destekli tarım sigortaları sistemi modeli TARSİM’i kurduk. Tam da bu dönemde Meclis’te Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı olarak görev aldım.”

✅ “Zor gün dostu olan TARSİM, gördüğü ilgiyle günden güne büyüyerek ülke tarımında vazgeçilmez bir yer edindi, sürekli artan katılımcı çiftçi sayısıyla 500 milyon doların üzerinde prim büyüklüğüne ulaştı. Çiftçilerin tarım sigortasına yönelik artan taleplerindeki istikrar devam ediyor ve bu da kendilerini sevindirdi. Bu gelişmeler Bakanlık olarak TARSİM’i geliştirmedeki motivasyonumuzu desteklemektedir. Üreticilerden gelen talepler çerçevesinde tarım sigortasındaki teminat kapsamını geliştirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda, üreticilerimizi gelir kayıplarına karşı korumak için Gelir Koruma Sigortası’nı üreticilerimizin tercihine sunduk. TARSİM’in sürdürülebilir bir yapıda olmasına büyük önem veriyoruz. Sistemin şeffaf yapısını koruduğumuz gibi, sigortacılık prensiplerine bağlı kalarak sürdürülebilirliği temin etmekteyiz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR