Bakan Vahit Kirişci tarımdaki vaatleri Çanakkale’de anlattı…

📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Çanakkale’de sektör temsilcileri ile gerçekleştirdiği toplantıda genel seçimler sonrasındaki vaatlerini ve projelerini anlattı.

✔ “Tarımda planlı döneme çok yakında geçilecek.  İnşallah Eylül 2023’ten itibaren bu dönemi resmen başlatmış olacağız. Şu anda ikincil mevzuat çalışmalarımız devam ediyor. Biz nerede, ne kadar, ne şekilde üretilmesi gerektiğine kamu olarak karar vermiş olacağız. Üreticilerimize alternatifler sunacağız ve onları yönlendireceğiz. Çünkü 1 yıl para kazanan ertesi yıl o aynı üründen zarar eden bir üretici olsun istemiyoruz. Bu risklerden üreticimizi kurtarmak istiyoruz. Planlı tarımın gereği olarak arz fazlası bir ürün yaşanmayacak. Bunu da sağlayacak olan, ikinci ayağı sözleşmeli üretim. Tarafların hukukunu gözeten, cayma hakkıyla ilgili haklarını da yine aynı şekilde koruyan ama caymanın da bedelini açık açık belirten bir düzenleme. Burada alım garantisi var. Burada fiyat garantisi var. Burada kesinlikle ve kesinlikle arz fazlası veya arz açığı gibi bir uygulamaya da muhatap kimse olmayacak.”

 “Mülkiyet hakkı ile kullanım hakkını ayırdık. Mülk sahibi, mülk sahibi olmaya devam edecek, 2 yıldan fazla tarlasını, arazisini boş bırakanlara biz şunu diyeceğiz: ‘Bak 2 yıl boş bıraktın ama bundan sonra boş bırakmaya devam ederseniz biz bu araziyle ilgili bilgileri alacağız. Burayı kiralamak isteyenlere kiraya vereceğiz. Kiradan elde edeceğimiz gelirleri de sizin hesabınıza aktaracağız.’ Böylelikle Türkiye’de bir karış toprak boş kalmamış olacak. Tüm Türkiye’de önümüzdeki 5 yıllık sürede bütün sulama sistemlerini basınçlı sulamaya geçireceğiz.”

✔ “Biz yeni bir proje başlatıyoruz. Kırsala dönüş, akıllı köyler. Biz zamanında kırsalı terk ettik. Şehre gelip şehrin etrafında kendimize bir yaşam alanı aradık ama şimdi pandemide kırsalın değeri yeniden fark edildi. Şimdi tekrar kırsala dönüşler başladı. Burada da bir düzensizlik olmasın diye akıllı köyler ve bu akıllı köylerde şehrin bütün olumsuz yönlerini şehirde bırakacağız. Bütün olumlu yönlerini kırsala getireceğiz ve kırsalın kendi artılarıyla da birleştirip burada mutlu, müreffeh üreticiler oluşturacağız. İşte kırsalda ‘Ben tarımla uğraşmak istiyorum, ben bitkisel üretimde, hayvansal üretimde faaliyette bulunmak istiyorum.’ diyen gençlere, kadınlara arazi tahsisi yapacağız. Bu arazi tahsisi için üretimde gerekli olan finansmanı sağlayacağız sonra da ürettiklerine alım garantisi vereceğiz. Yani bir nevi kamu olarak biz sözleşmeli üretim yapacağız. Böylelikle şu anda 55-60 yaşlarında olan Türkiye’deki üretimde bulunanların yaş ortalamasını daha aşağılara çekmek ve gençleştirmek istiyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR