Biberde Gübreleme Nasıl Yapılmalı?

⭕ Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Zengin hocamızın açık alana ekilmiş biberin gübrelemesi hakkında verdiği bilgileri aşağıya bırakıyoruz.


“Biber derin, geçirgen, koyu renkli, sıcak, hafif asidik-nötr pH’lı, tuzsuz, az-orta kireçli, organik maddece zengin ve tın tekstürlü toprakları sever. Bol güneş ışığı, kuru hava ve nemli toprağı arzular.

Doğru, ekonomik, kârlı ve çevreci bir gübreleme programı için, fide dikiminden 2-3 hafta önce araziyi iyi temsilen, 0-30 cm’lik üst katmandan alınan toprak örneğinin tam teşekküllü bir laboratuvardan bor besin elementi dahil tam toprak analiz sonuçları gereklidir.

Damla sulamalı yetiştiricilikte, organik maddece zayıf ve NPK gerekli topraklar için fide dikimi öncesi toprak işlemede, tabana dekara 2 ton iyi yanmış ahır gübresi (o yoksa 100 kg leonardit) ile birlikte 50 kg 6.16.6+(10SO3)+20 OM+ME organomineral kompoze verilir.

Sonra damla sulama ile kalan azot, fosfor, potasyum ve gerekli diğer mikro besin elementli gübreler partiler halinde uygulanır.Böcek ilaçlarıyla birlikte yapraktan 100 L suda 500 g üre ve 150 g Combi mikro besinler karışımı yaprak gübrelerinin verilmesi de çok faydalıdır.

Toprakta organik madde, azot, fosfor, potasyum, demir, çinko ve bor noksan ise; dekardan 3.5 tondan fazla ürün almak icin tabana ve üste toplamda dekara;✅ 18 kg azot (N)✅ 10 kg fosfor (P2O5),✅ 12 kg potasyum (K2O),✅ 300-400 g demir (Fe),✅ 200-250 g çinko (Zn) ve✅ 150-250 g bor (B) uygulanmalıdır.

Kalan fosfor Mayıs ve Haziranda damla sulamadan MAP gübresi (%12 N, %61 P2O5) ile partiler halinde, azot Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında UAN-32 sıvı azotlu gübre (%32 N) ile, potasyum ise Haziran ve Temmuz aylarında potasyum sülfat (%50 K2O) ile partiler halinde verilir.

Mikro besin elementleri ise; Mayısta ikinci damla sulamada, dekara

✔ 2-4 L hümik asitle birlikte

✔ 2 kg demir sülfat (%19 Fe),

✔ 1 kg çinko sülfat (%23 Zn) ve

✔ 1 kg Etidot-67 bor (%20.8 B)olarak verilmelidir.

Sahil bölgelerinde fide dikimi daha erken yapıldığından bunlar Nisanda uygulanmalıdır. Yani damla sulamalı yetiştiriciliklerde, tüm bitkilere, en önce fosfor, ardından hümik asit ve mikro besinler, ardından azot ve ardından da potasyumlu gübreler verilir. Sıra bu şekildedir. Mesela, önce potasyum, sonra fosfor verilmez.

Ayrıca meyvelerde çiçek burnu çürüklüğünü önlemek ve raf ömrünü uzatmak için pülverizatörle 100 L suda 1 kg kalsiyum nitrat gübresi (%15.5 N, %26.5 CaO) dozu yayıcı- yapıştırıcılı olarak akşamüstü serin ve rüzgarsız havalarda meyveler küçük iken başlanıp 1 hafta ara ile 3-5 kez, her döl meyveye denk gelecek şekilde, bilhassa meyvelere püskürtülmelidir.

İklim, toprak özellikleri ve bitki-meyve durumuna göre 5 günde bir 6-7 saat süre ile damla sulama yapılmalıdır. Gübre tankının vanası sulama süresinin ortasına gelince yarım pozisyonda açılmalıdır.”

Sağlıklı-bereketli yıllar.

Ziraat varsa hayat var.

Karnımız tok, sırtımız pek olsun, devletimiz- milletimiz güçlü olsun.

Prof. Dr. Mehmet ZENGİN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR