Tahıl Koridoru Anlaşmasından Çekilen Rusya`dan Yeni Açıklama Geldi.

Geçtiğimiz günlerde Tahıl Koridoru Anlaşmasından çekildiğini açıklayan Rusya tarafından yeni bir açıklama geldi.İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz.

Tahıl koridorundan çıkan Rusya, yeni bir ihracat rotası üzerinde çalışıldığını açıkladı.

Daha önce tahıl koridorundan çıktığını açıklayan Rusya, Ukrayna limanına yanaşan gemilerin de askeri gemi olarak görüleceğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya’nın kararının ardından açıklama yapmış, Rusya Devlet Başkanı Putin‘le konuyu görüşeceğini söylemişti. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da konuyla alakalı temaslarda bulunmuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez turu ve Karadeniz ziyareti dönüşünde de tahıl koridoru hakkında konuştu. Erdoğan şunları söyledi: 

Savaş ortamında insanlığa hizmet eden bir uzlaşı sağlandı ve bunun devam etmesi için elimizden geleni yapacağız. Türkiye’ye dönüşte Sayın Putin ile görüşmelerimi gerçekleştireceğim. Öncelikle telefon diplomasisini kullanacağız. Sayın Putin’in ağustos ayında planlanan ziyareti de gerçekleşirse bu hususları tüm ayrıntısıyla görüşeceğiz. İnanıyorum ki süreç uzamadan, Karadeniz Tahıl Girişiminin devamını sağlayacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR