CEO’dan Çarpıcı Tespit: Bu yıl buğdaylar fabrika yerine depoya gönderiliyor

📌 Taban Gıda CEO’su Hasan Hacıhaliloğlu, hasat döneminin erken başladığı Mardin’de medya mensuplarıyla buluşarak Türkiye’de 2022 hasat sezonu hakkında görüşlerini iletti.

✅ “Güneydoğu Anadolu bölgesi Türkiye’de buğday üretimi bakımından önemli bir yere sahip. Ülkemizdeki hasat beklentisi geçen yılın rakamları kadar düşük olmaması yönünde. TÜİK bu dönem için 19,5 milyon ton buğday rekoltesi bekliyor. Ben yaklaşık 17 milyon ton olacağını tahmin ediyorum.”

✅ “Kızıltepe buğday borsasında ekmeklik buğdaylar 7.800 TL/ton seviyesinde. Makarnalık buğdaylarsa 8.000-8.100 TL/ton seviyesinden alıcı buluyor.TMO, açıklamış olduğu yüksek fiyata rağmen bölgede buğday satın alamıyor. Yine üreticilere ciddi bir buğday akışından söz etmek gerçeği yansıtmayacaktır. Önceki senelerde indir-bindir, ekstra nakliye gibi masraflardan kaçmak için çiftçi tarladan hasat ettiği buğdayı doğrudan un fabrikalarına satmaya çalışırdı. Bu yıl daha çok ürünler depoya gidiyor gibi görünüyor. Bereketli bir hasat olmasını dilerim” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR