“Döver”den “Biçer-Döver”e Tarih

0
3712

İlk harman makinası, ülkemizdeki adıyla patoz, İskoç mühendis Andrew Meikle tarafından 1786’da icat edildi. Başka bir kaynağa göre ise Michael Stirling’in 1758’in icat ettiği söylenir ancak destekleyici delil bulunamamıştır. İlk harman makineleri elle besleniyor ve at gücüyle çalışıyordu. Zamanla geliştiler, müstakil motorla veya harici bir motor desteğiyle çalışmaya başladılar.

330px-Andrew_Meikle_by_A._Reddock.jpg
Andrew Meikle

Harman makinaları hayatımıza girdikten sonra en ilginç gelişme İngiltere yaşandı. Tarım işçileri, giderek düşen işçi ücretlerinin yanında harman makinalarının üretilmesinin getirdiği işsiz kalma endişesiyle 1830’da büyük bir isyan başlattı. Ağustos ayından Ekim ayınna kadar süren ve tarihe Swing isyanları olarak geçen bu isyanda 100’den fazla harman makinası yakıldı. İsyancılar sadece harman makinelerini yakmakla kalmadı, büyük çiftliklerin tarım ürünlerine ve hayvanlarına da zarar verdiler. Bu isyan çok ağır bir şekilde bastırıldı, isyancıların bazıları asıldı, bazıları ise ülke dışına sürgün edildi.

Batteuse_1881 (1).jpg
1881 yılında bir biçerdöver

Makineleşmenin önünde hiç bir gücün duramayacağı anlaşılmıştı. Zaman geçtikçe harman makinaları daha da gelişti. Sadece dövme işlemi yapan makinalar, artık biçmeye de başladı ve tam anlamıyla biçer-döver oluştu. İlk atla çekilen biçerdöveri 1883’te Benjamin Holt üretti. Biçerdöverin modeline göre çeken at sayısı 16 ile 40 arasında değişiyordu. Hem biçen hem de döven bu makina ile önceki harman makinalarına göre tam iki kat fazla iş yapılabiliyordu.

Zaman daha da ilerledikçe üzerinde motoru bulunan kendi yürür biçerdövlerler ortaya çıktı. İlk motorlu biçerdöveri de 1911 yılında Benjamin Holt’un şirketi Holt Manufacturing Company üretti. Günümüz Caterpiller’ın kökleri de Holt Manufacturing Company’e dayanmaktadır.

Önceki İçerikErkunt ve ArmaTrac Arasındaki Farklar | ArmaTrac Traktör İncelemesi
Sonraki İçerikHattat B3080 Çamur Performansı ve Detaylı Çekimi