Erdoğan: Putin Tahıl Anlaşması Şartlarını Açıkladı

Putin, Türkiye ile Tahıl Anlaşması Şartları Üzerine Görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Rusya’nın Soçi kentindeki görüşme sonrasında, Rus lider Putin ile tahıl koridoru anlaşması üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Putin’in anlaşmanın devamı için iki önemli şart koştuğunu belirtti: “Putin, tahıl koridoru anlaşması için satış sonucu para transferi ve gemilerin sigortalanmasını şart koştu.”

Erdoğan, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Rusya’nın özel isteklerini şu şekilde açıkladı: “Birisi Rusların tarım bankasının, Ziraat Bankası’nın SWIFT sistemine bağlanması. Şu anda yaptırımlardan dolayı Rus bankaları SWIFT sisteminden çıkmış durumda. Biliyorsunuz, bu ülke yıllık 120-130 milyon ton tahıl ihracatı yapıyor. Putin, satışın devamı için iki şeyin hayata geçmesi gerektiğini ifade ediyor: birincisi satış sonucu parayı almak, ikincisi ise taşımada kullanılan gemilerin sigortalanması. Yaptırımlardan dolayı İngiliz merkezli sigorta şirketi, gemilerin sigortasını yapmıyor. Rus bankalarının SWIFT sisteminden çıkarılması nedeniyle de para transferi mümkün değil, bunun ikisinin mümkün olmasını Ruslar şart koşuyorlar.”

Erdoğan ayrıca, Batı’nın Rusya’ya karşı farklı bir bakış açısı sergilediğini ve Rus lider Putin’in bu nedenle müşterek bir çalışmaya girmekte tereddüt ettiğini belirtti. Putin, şu anda 1 milyon ton tahılı 6 ülkeye göndermeyi düşündüğünü ve Katar ile görüşmeyi planladığını ifade etti.

Ayrıca, Erdoğan, Afrika’daki darbelere de dikkat çekerek, Afrika ülkelerinin direnişlerini sürdürdüğünü ve bazı ülkelerin bu direnişi engellemeye çalıştığını söyledi. Kıbrıs konusunu da ele alan Erdoğan, Rusya’nın Kıbrıs’a ofis açma konusundaki duruşunu ve Rusya ile Kıbrıs arasındaki gelişmeleri görüşüldüğünü belirtti. Sonuç olarak, Türkiye’nin bölgedeki ağırlığının her geçen gün arttığını vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR