Honaz Kiraz Üreticileri Fiyat Düşüşüne Tepkili

Honaz Kiraz Üreticileri Fiyat Düşüşüne Tepki Gösterdi

Denizli’nin Honaz ilçesinde kiraz üreticileri, ihracatçı firmalara verilen kiraz fiyatının düşürülmesine tepki gösterdi. Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek ise üreticilere destek vererek kooperatifleşme çağrısında bulundu.

Fiyat Düşüşü ve Tepkiler

Honaz’da kiraz üreticileri, kısa süre önce toptan 150 TL’ye satılan kirazın fiyatının 80 TL’ye düşürülmesiyle büyük bir mağduriyet yaşadı. Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, üreticilerle bir araya gelerek basın açıklaması düzenledi. Kepenek, “Kiraz sezonunun en acı günlerinden birini yaşıyoruz. Dün 150 TL olan ihracat fiyatı, bugün 80 TL’ye kadar geriledi. Çiftçilerimizin bir yıllık emekleri heba ediliyor” ifadelerini kullandı.

Alıcı Firmaların Katılmaması

Başkan Kepenek, alıcı firmaların toplantıya katılmadığını belirterek, “Firmalar açıklama yapacaklarını söyleseler de bugün buraya gelmediler. Bu havuzun içinde üretici de var, komisyoncu da var, ihracatçı da var. Emeği geçen çiftçi, zarara uğrayan yine çiftçi. Buna bir dur demenin zamanı geldi” dedi.

Kooperatifleşme Çağrısı

Kepenek, kooperatifleşme yoluyla devam edilmesi gerektiğini vurguladı. “Honaz olarak, kooperatif kurarak ve kooperatif üzerine ihracat yaparak taban fiyat belirleyerek bu yolda devam edeceğiz. Ayrıca kiraz üreticimizi hükümetimizin korunması altına almamız gerekiyor. İhracatımızı da onların gözetiminde yapmamız gerekiyor” dedi. Ayrıca, kiraz üretiminin hasadının 10 gün sonra tamamlanacağını ve bir sonraki yılın hazırlıklarına başlanacağını hatırlattı.

Üreticilerin Tepkisi

Kiraz üreticileri, Başkan Kepenek’e destekleri için teşekkür ettikten sonra alıcı firma yetkilileriyle görüşmek üzere alım merkezine gitti. Üreticiler, fiyat düşüşünden duydukları rahatsızlığı firma yetkililerine iletti. Üreticiler, yaşanan mağduriyetin giderilmesi için yetkililerden acil çözüm bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR