Sadece Sığır Çiftliği Değil, Kripto Para Çiftliği

0
666

Son zamanların trendi kripto paraları duymayanınız yoktur. Oldukça karlı bir iş gibi görünen kripto paranın en büyük iki maliyeti, güçlü bilgisayarlar ve bu bilgisayarların sürekli çalışması sonucu tükettiği yüksek elektrik. Her iki maliyet de azımsanmayacak düzeyde.

Bu iki maliyetin en azından birisini dert olmaktan çıkaran bir kişiden bahsedeceğiz. Philip Hughes. Büyük bir çiftçiliğe sahip. Büyükbaş hayvanlarının dışkısını elektrik enerjisine dönüştüren bir biyoenerji tesisiyle hem hayvanlarının gübre sorununu çözüme kavuşturmuş hem de pek çok kripto para madencisinin dert yandığı elektrik tüketim maliyetini bedavaya getirmiş.

Bu işlem için öncelikle hayvan dışkısı ayrıştırılıyor ve ortaya çıkan metan gazı elektrik enerjisine dönüştürülüyor. Bu enerji öncelikli çiftliğin ihtiyacını karşılıyor. Kalanı kripto para madenciliği yapan bilgisayarlar tarafından kullanılıyor. Daha da yeterli enerji varsa bu da satılarak gelir elde ediliyor.

Philip Hughes, gelirin günden güne değiştiğini ama tatmin edici olduğunu söylüyor. Özellikle maliyetin yarı yarıya düşmesiyle kârın da ne kadar olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Önceki İçerikTozu Dumana Kattık
Sonraki İçerikTraktör Evlilikleri | Hangi Traktörler Ortak? | CNH, AGCO, ARGO, SDF…