Şimşek: Gümrük Birliği Anlaşması genişletilmeli

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Anlaşması’nın hizmetleri ve tarım ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini belirtti. Şimşek, Türkiye’nin AB’ye uyum sürecinin faydalı olacağını ve Türkiye’nin küresel tedarik zincirlerinde önemli bir rol oynadığını vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yakın vadede AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Anlaşması’nın hizmetleri ve tarım ürünlerini kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğine inandığını belirterek, “Birkaç sene önce Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin faydaları üzerine bir araştırma yapıldı. Sonucunda bunun AB’ye büyük faydası olduğu ortaya çıktı. Ağacın alçaktaki dallarındaki meyvelerinden (yakın vadeli hedeflerden) başlayarak yeniden görüşebiliriz.” dedi.

“Türkiye’yi görmezden gelemezsiniz”

Türkiye’nin küresel tedarik zincirleri açısından önemli rolü olduğunu vurgulayan Şimşek, “Küresel tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi meselesine bakınca açıkça görülüyor ki Türkiye en güçlü adaylardan biri.” ifadesini kullandı.

Şimşek, Türkiye’nin AB ile üyelik sürecinin 1963 yılından bu yana devam ettiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

“Eğer Avrupa daha uygun bir pozisyon almak istiyorsa, Avrupalı liderlerin bahsettiği gibi küresel meselelerde daha iyi bir oyuncu olmak istiyorsa, Türkiye büyüklüğünde bir ülkeyi görmezden gelemezsiniz. Türkiye’nin (AB için) bir değer olabileceğini ve Avrupa’nın ekonomik açıdan daha büyük bir güç merkezi haline gelmesine yardımcı olabileceğini düşünüyorum. Türkiye’nin Orta Asya’da çok güçlü bir tarihi var ve güçlü bir yumuşak güç olduğumuzu düşünüyorum. Şimdi Afrika’da çok güçlü bir şekilde ilişki içindeyiz.

Şimşek, AB’nin genişlemesine ilişkin korkuların daha çok politik sebeplere dayandığını, Birliğin genişleyerek yeni üyeler kazanmasının ve bu üyelerle ilişkilerini güçlendirmesinin son derece önemli olduğunu belirtti.

Panele, Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun da katıldı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR