Son Günlerin En Meşhur Tarım Ürünü: Kenevir

0
3284

Bugün sizlere son günlerin en meşhur tarım ürünü “Kenevir”den bahsedeceğiz. Kenevir nedir? Ne işe yarar? Nasıl yetiştirilir? Yararları ve zararları nelerdir? Ve daha pek çok soruyu bu yazımızda bulabileceksiniz.

Kendisinden uyuşturucu maddeler üretilebildiği için kenevir dünyada kontrollü olarak üretilmektedir. Bunun için bazı ülkelerde yasak, bazı ülkelerde kısıtlı olarak serbesttir. Türkiye de kenevirin yetiştirilmesinin yasak olduğu ülkelerden birisidir. 1940 yılında dayatılan bu karar sebebiyle keneviri ve kenevirden yapılan ürünleri ithal ediyoruz.

Kenevir, tarihi çok eskilere dayanan bir bitkidir. Ancak son yarım asırda adının uyuşturu maddeler ile beraber anılması dünyanın pek çok ülkesinde yasaklanmasına ve kötü bir imajla anılmasına sebep olmuştur.

Her bitkinin olduğu gibi kenevirin de çeşitleri vardır. İçerisinde THC maddesi olan çeşitleri uyuşturucu yapımında kullanılabilir. Bu sebeple içinde THC maddesi olmayan çeşitlerin yetiştirilmesi ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacaktır.

2016 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının aldığı bir kararla ülkemizin 19 ilinde şuan kenevir üretimi yapılabilmektedir. Bu iller Amasya, Antalya, Burdur, Bartın, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’tır.

Kenevirin kökeni Orta Asya’ya dayanmaktadır. Sert yapıda, çalı tipinde ve tek yıllık lifli bir bitkidir. Ilıman bölgelerde yetişir. Hem tohumu, hem yaprakları hem de gövdesi farklı alanlarda kullanılabilir. TÜİK verilerine göre ülkemiz koşullarında dönüme 40 kg vermektedir.

Gelin şimdi kenevirin bir kaç faydasından bahsedelim. Her şeyden önce kenevir, katma değeri yüksek endüstriyel bir bitkidir. Aslında kenevir demek orman hatta daha fazlası demektir. 1 dönüm kenevir 25 dönüm orman kadar oksijen üretebilir. Kağıt üretiminde bir dönüm kenevir ile 4 dönüm ağaç eşittir. Bir ağaç 30 senede yetişirken kenevir 4 ayda yetişebilir. Kenevir, ağaçtan daha az suya ihtiyaç duyar. Ayrıca ilaç ve tekstil sektöründe de ham madde olarak kullanılabilir. Hatta biyoyakıt olarak da kullanılabilir.

TrakKulüp Forum’da yer alan “Gündemdeki Meşhur Tarım Ürünü: Kenevir” konusuna yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Kaynaktrakkulup.net
Önceki İçerikEn Detaylı Pat Pat İncelemesi | Pat Pat Tanıtımı
Sonraki İçerikKenevir Niçin Önemli?