TARSİM 2022 Hedefleri

⭕ TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Genel Müdürü Serpil GÜNAL, NTV’ye konuk olarak TARSİM’in 2022 ilk çeyreğindeki performansı hakkında bilgi verdi. 

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi Serpil GÜNAL:

⭐ “TARSİM Sistemi çerçevesinde 2021 yılında 4.7 milyar TL’lik prim üretimi gerçekleşti. Bu yıl üretici ve yetiştiricilerimize 335 milyon TL hasar ödemesi yaptık. Üreticiye ödenen hasar anlamında geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda %55 oranında artış söz konusu. Geçen sene Güneydoğu Anadolu’da ve İç Anadolu’da ciddi düzeyde kuraklık yaşandığından, bu yıl kuraklık poliçelerinde artışlar yaşandı. Köy bazlı kuraklık verim sigortası kapsamında, geçen sene 60 milyon TL prim üretilirken, bu yıl aynı dönemde 243 milyon TL prim üretildi. Köy bazlı kuraklık verim sigortasında kuru tarım alanlarında üretimi yapılan buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, kırmızı mercimek ve yeşil mercimek ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluk ürünleri güvence altına alınıyor. Kuraklık, don, sıcak rüzgâr ve sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış ile dolu paketi dışındaki risklerin neden olduğu verim kaybı teminat kapsamında bulunuyor.

✅ “Geçtiğimiz yıl mevsim geçişleri ılımandı. Bu yıl kış daha çetin geçti. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini her yıl daha fazla hissediyoruz ve bu doğrultuda tarım sigortalarında yeni uygulamaları hızlıca devreye almaya gayret ediyoruz. Örneğin, 2022 yılından itibaren geçerli olmak üzere, don riskinin yeniden ekim dikime neden olacak şekilde meydana getirdiği zararları; şeker pancarı, çerezlik kabak, domates, biber ve patlıcan ürünlerinde ilk kez kapsama almıştık.”

✅ “Tarıma sigorta perspektifinden bakıyorum. Tarım sigortalarında iyi sonuçlar elde ettiğimize inanıyorum. Bakanlıklarımızın, Yönetim Kurulumuzun, TARSİM’in ana hedefi, tarım sigortalarını üreticiler nezdinde yaygınlaştırmak ve penetrasyon oranını arttırmak. Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sistemlerine kayıtlı üreticilerin %21’i sigortalı durumda. Ürün bazında baktığımızda bu oranlar artıyor. Örneğin, üzüm ürününde bu oran daha yüksek. Çünkü bu ürünün ekonomik değeri var aynı zamanda risklerden yüksek düzeyde etkilenebiliyor. Hayvan Hayat Sigortaları tarafına baktığımızda, geçtiğimiz yıl 13.5 milyon baş hayvan sigortalandı. Bu yıl prim fiyatlarında ciddi düzeyde indirimler yaptık. Üreticiler sigortaya uygun şartlarla ulaşabiliyor. Örneğin, ülkemizde yaygın bir şekilde üretilen buğday ürününden örnek verirsek; üreticimiz, 1 dekarlık alanda üretim miktarı 480 kg, sigorta bedeli 1.260 TL olan buğday ürünü için sadece 19 TL ödüyor. Kuraklıkta ise 1 dekarlık alanda üretim miktarı 300 kg ve sigorta bedeli 985 TL olan buğday ürünü için 26 TL ödüyor. Sonuç itibarıyla bizim amacımız, az önce de ifade ettiğim gibi, ülkemizde sigortalılık oranını arttırmak, afetlerde devletin yükünü hafifletmek, üreticimizin mağduriyetlerini gidermek” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR