Tasarruf Genelgesi sonrası TMO´dan indirimli satış olmayacak açıklaması geldi.

TMO’dan indirimli buğday, arpa satışını unutun! Bakan Şimşek’in tasarruf genelgesi buğday arpayı da kapsıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu kurumlarına gönderdiği ‘tasarruf’ genelgesi TMO’nun un ve yem regülasyonu kapsamında yakın bir döneme kadar yaptığı indirimli buğday ve arpa satışlarını da kapsıyor. TMO tarafından hasat sonrası indirimli buğday ve arpa satışı yapılmayacağı açıklaması, Şimşek’in tasarruf genelgesiyle kesinleşti. Söz konusu tasarruf genelgesi, sanayiciyi çiftçiden ürün alımına yönelteceği için buğday arpa fiyatlarının yükselmesi bekleniyor.

Sanayici ve tüccar, hasat sonrası un ve yem regülasyonu kapsamında TMO’nun indirimli buğday ve arpa satışı yapacağı beklentisi ile çiftçiden ürün almaya yanaşmazken, TMO hasat sonrası indirimli buğday ve arpa satışının yapılmayacağını, sanayicinin böyle bir beklentiye girmemesi yönünde açıklama yapmıştı.

TMO 2023/2024 SEZONU BUĞDAY ARPA SATIŞI FİYATINI AÇIKLAMIŞTI

TMO, bu kapsamda 26 Haziran’da 2023/2024 sezonu için buğday ve arpa satış fiyatını açıklamıştı. Buna göre TMO ithal ettiği ve çiftçiden aldığı makarnalık buğdayı 10 bin 200 TL/ton, ekmeklik buğdayı 9 bin 350 TL/ton ve arpayı ise 7 bin 725 TL/tondan satacağını ilan etmişti. Ancak TMO’nun aylık satış fiyatlarının maliyetlerden dolayı daha da yükselmesi bekleniyor.

HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞININ TASARRUF GENELGESİ İNDİRİMLİ BUĞDAY ARPA SATIŞINA YÖNELİK BEKLENTİLERİ TAMAMEN BİTİRDİ!

TASARRUF GENELGESİ SANAYİCİYİ ÇİFTÇİDEN ÜRÜN ALIMINA YÖNELTECEK! BUĞDAY ARPA FİYATLARININ YÜKSELMESİ BEKLENİYOR!

TMO’yu da kapsayan söz konusu tasarruf genelgesinin ardından bugüne kadar çiftçiden ürün almakta nazlanan sanayicinin politika değişikliğine giderek ürün alımını artırması bekleniyor. Sanayicinin ürün alımını artırmasıyla birlikte piyasada buğday ve arpa fiyatlarının yükselmesi öngörülüyor. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR