Yozgatlı Çiftçinin Ata Tohumu ile Üç Kat Verim Başarısı

Yozgatlı Çiftçi Latif Şahin’den Ata Tohumu Başarısı: Verim Üç Katına Çıkıyor

Yozgat’ın Şefaatli ilçesine bağlı Başköy köyünde çiftçilik yapan Latif Şahin, 15 dekar alanda ata tohumunu ekerek bölgesinde bir ilke imza attı. İnsan boyunu geçen buğday tarlasından hasat zamanı yaklaşık 18 ton verim bekleyen Şahin, geçen yıl Kayseri’den temin ettiği 40 kilogram ata buğdayı tohumuyla elde ettiği yüksek verim sonrası ekim alanını genişletti.

Ata Tohumuyla Yüksek Verim

Latif Şahin, geçen yıl Pehlivan cinsi buğday ekimi yaparken, 40 kilogram ata buğdayı tohumundan 2 ton ürün aldı. Bu yıl, 15 dekar alana ata tohumunun ekimini gerçekleştiren Şahin, diğer yıllara oranla bu yıl yüksek verim beklediğini belirtti. Filizlenip boylanan buğdayın insan boyuna ulaştığını ve ata tohumunun samanının diğer buğday türlerine göre daha fazla olduğunu söyledi.

“Diğer Buğdaylara Oranla 3 Katı Verim Veriyor”

Geçen yıl Kayseri’den temin ettikleri 40 kilogram atalık buğdaydan 2 ton verim aldıklarını ifade eden Şahin, “Bunu 3-5 dekar alana ektik, 2 ton verim aldık. Onu elimizde tuttuk, bir bölümünü isteyenlere verdik. Ancak 15 dekara kadar kendimiz ekebildik. Şimdi ise görüyorsunuz öteki buğdaya göre iki üç katı ürün aldık. Diğer buğday çeşitlerinde dekarda 400-500 kilo veriyorsa, atalık tohumla bin 200 kilo, bin 300 kilo verim veriyor. Diğer buğday türleri masrafımızı kurtarmıyor, ama bu atalık tohumla masraflarımız kurtulacak. Burası 15 dekar buradan hemen hemen 17-18 ton buğday almayı düşünüyorum. Çiftçiler de gelsinler görsünler, ekini görsünler. Bu buğday her yerde yok. Talep de çok şu an da” dedi.

“Samanı da Fazla Oluyor”

Diğer buğday çeşitlerine oranla ata tohumun gelirinin üç katı olduğunu belirten Şahin, “Yıllarca Pehlivan türü buğday ekiyoruz ama bu atalık tohum elimize geçti, bu bizim için bir fırsat. Bu ikinci yılımız. Geçen sene 5 dekar kadar alana ekebildik, sularsan güzel bakarsan çok güzel buğday verecek. Yedinci ayın 15’inde hasat zamanı olacak. Diğer buğday saplarından 10-20 metreden bir balya oluyorsa bu beş metreden çıkıyor, çok da güzel samanı oluyor” şeklinde konuştu.

Yetkililerden Açıklama

Yetkililer, Şefaatli ilçesindeki bu buğdayın makarnalık buğday olduğunu, genel olarak melezlemede kullanılan ve ‘Dallı’ buğday ya da ‘Peygamber’ buğdayı olarak bilindiğini ifade ettiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR