Bakan Pakdemirli 2022 Kırsal Kalkınma Desteklerine Değindi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Zonguldak Sektör Buluşması Toplantısı”nda tarım ve gıda sektörünün taraflarıyla bir araya geldi. Her konuşmasında olduğu gibi pandeminin dünya tarımına etkisinden ve mevcut hükümetin döneminde verilen desteklerden bahsettikten sonra şu konulara değindi:

 “Türk çiftçisinin yaş ortalaması artıyor.Ana eksendeki problemlerimizden biri; çiftçimizin yaşı artıyor, ortalama yaşımız 55. Avrupa ülkelerinde bu 65, Japonya’da 68. Gençlerimizi bu alana çekmemiz lazım. Gençleri bu alana çekmemiz için önce biz, ‘Bu işte bereket var, rağbet var, para kazanırsınız.’ diyebilmemiz lazım. Bunu sürekli söylüyoruz. Genel itibarıyla Türkiye’nin tüm kesimlerinin bu işe benzer sorumlulukla yaklaşıyor olması lazım. Maalesef muhalefet, 84 milyonun tarladan karnına kadar giden zincirden her an her saniye bir oy devşirebilir miyiz uğruna sorunlu bir muhalefet anlayışı götürüyor.” 

 “2022’de kırsal kalkınma yatırımlarına Türkiye genelinde 1,3 milyar lira bütçe ayırdık. Bu yatırımları destekleme programı 2022 başvurularını almaya başladık.”

✅”Taleplerin bir kısmını karşılayacak müjdelerin en azından bir kısmını açıklayalım istiyorum. 2022’de 2 milyon lira maliyetle 5 proje, İl Müdürlüğümüzün projeleri bunlar… 120 bin fındık fidanı – yüzde 50 hibeli bunlar – 16 bin ceviz fidanı, 6 bin Trabzon hurması fidanı, 70 bin kilogram hububat tohumu, 30 bin kilogram sertifikalı yem bitkileri tohumu dağıtımı gerçekleştireceğiz.

✅ “Çeşitli meslek gruplarına hayata başlamaları için verilen “Uzman Eller Projesi”nde “100 bin lira hibe veriyoruz. Bu 100 bin lira hibe, hakikaten zaman oluyor ki baba oğluna vermiyor ama devlet mesleğe başlamak için bu arkadaşlara 100 bin lira hibe veriyor. Bu sene bunu 81 ile yaygınlaştırdık.” ifadesini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR