Bakan Vahit Kirişci, 31 Veteriner Fakültesini Yetersiz Buldu

📌 Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Türkiye Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) tarafından düzenlenen Dünya Veteriner Hekimleri Günü vesilesiyle düzenlenen etkinliğe katıldı.

⭐ “Ülke genelinde 31 veteriner fakültesi bulunuyor ve bu sayı düşük. Veterinerlik fakülteleri ziraat bölümleriyle aynı kaderi paylaşıyor. Maalesef ihtiyaçlar dikkate alınarak bir planlama yapılmıyor. Geçmişte ziraat fakültelerinde bırakın birinci öğretimi, ikinci öğretimler bile büyük rağbet görüyordu ancak söz konusu fakültelerimiz şu an öğrenci bulmakta güçlük çekiyor.”

✅ “Sokak hayvanları, ülkemizde her zaman gündemde tutulması gereken bir konu. Veteriner hekimlerin bu konuya yönelik çözümler için daha fazla mesai harcaması gerekiyor. Her gün başıboş hayvanların saldırılarına muhatap olmuş evlatlarımız var. Sosyal ve mesleki sorumluluk adına bazı çalışmaları yürütmemiz geriyor.”

✅ “Veteriner hekimlik gibi kutsal bir mesleği yapan başta rahmetli Mehmet Akif Ersoy olmak üzere bu alanda hizmet etmiş bütün meslek büyüklerine, ebediyete irtihal etmiş olanlara rahmet dileyerek hayatta olanlara da şükranlarımızı sunmak istiyorum. Allah hepsinden razı olsun. Bakanlığımızda kadro yönünden ziraat mühendisleri birinci sırada. İkinci sırada veteriner hekimlerimiz var ama veteriner hekimlerimizin özgül ağırlığı var. Onu söyleyeyim” dedi. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR