Bakan Vahit Kirişci: “Göreve geldikten sonra gıda güvenliği milli güvenlik meselesidir dedik”

📌 Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, çeşitli ziyaretler kapsamında gittiği Niğde’de ilin tarım ve orman sektör temsilcileriyle bir araya geldi.

✅ “Göreve geldikten sonra gıda güvenliği milli güvenlik meselesidir diyerek bunun manşet yapılmasını, vatandaşlarımızın buna dikkat kesilmesini sağlamaya çalıştık. Hakikaten gıdanın stratejik olduğunu bizim gibi meslek insanlarının dışındakilere de yeterince hissettirdiği kanaatindeyiz. Bugün Bakan Yardımcımız Ebubekir Bey gelirken, İngiltere’de ayçiçek yağına 5 litreyle bir kısıtlama getirildiği bilgisini paylaştı. Ülkenin adı İngiltere, savaş yok, çatışma yok, herhangi bir şey yok ama ayçiçek yağına 5 litreyle bir kısıtlama getirme ihtiyacı hissediyor. Türkiye’nin 85, İngiltere’nin ise 55 milyona yakın nüfusu var”

✅ “Savaş ve salgın nedeniyle yaşanan sıkıntılara karşı önlem alındı. Almış olduğumuz daha önceki önlemler ve tedbirler sayesinde, tedarik merkezlerini çeşitlendirmedeki çalışmalarımız neticesinde şu anda kimse kalkıp da bu ülkede ‘şu yok bu yok’ diyemez. Spekülatörler yok mu? Var ama bu ürünlerin hepsi var. Hepsi bulunuyor.”

⭐ “Mazot, gübre, ilaç, tohum ve tohumluk gibi girdilerin önemli bir bölümü ithal ediliyor ve dövize bağlı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak buna göre çözüm üretmek durumunda kalıyoruz. Bu çözümde şu ana kadar üreticileri mağdur etmemek için büyük gayret gösterdik, bundan sonra da bu gayreti en üst düzeyde devam ettireceğiz.”

✅ “Niğde programımız çerçevesinde, üreticilerimize ekilmeyen alanlarımızın tohumla buluşması adına, mesela yüzde 75 bizim desteklediğimiz fasulye tohumluklarını dağıttık. Eminim bir numara olan Niğde, fasulye üretimi konusunda bu koltuğunu daha da perçinleyecek, pekiştirecektir. Mevcut tarımla ilgili desteklemelerimize ilişkin bu konularda samimi olarak bunu kritik eden, pek çok bu işi bilen insanlarımız var, vatandaşlarımız var, üreticilerimiz var. Buradaki temel eksikliğin örneğin bu destekler sayıca çok ve bölük pörçük, bizim de çok fark edemediğimiz bir boyutta gibi değerlendirmeler var. Veya bu desteklemeleri alırken bürokratik birtakım şeylerle karşılaşıyoruz, araziler parçalı, miras yoluyla bende olan, olmayan, kardeşlerimle anlaşabildiğim, uzlaşabildiğim yerler var gibi değerlendirmeler var, bu tür bürokratik zorlukların olduğunu ifade ederler” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR