Fındık Rekoltesi Temmuz’da Netleşecek

Arslan Soydan: Fındık Rekoltesi Temmuz Ayında Netleşecek

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, 2024 yılı fındık hasat sezonu için açıklanan rekoltelerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, Temmuz ayı girdikten sonra yapılacak çalışmaların gerçek rekolteyi yansıtacağını söyledi. Perşembe ilçesinde düzenlenen Ziraat Odaları Birliği Ordu İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuşan Soydan, fındık hasat zamanına yaklaşık 35 gün kaldığını ve gerçek rekoltenin gelecek hafta başlayacak sayım sonrası ortaya çıkacağını ifade etti.

Gerçek Rekolte Temmuz’da Belli Olacak

Arslan Soydan, yeni sezon rekoltesine yönelik farklı açıklamaların olduğunu belirterek, “Temmuz ayı girdikten sonra yapılacak çalışmalar gerçek rekolteyi yansıtacaktır. Fındık rekolte tespit komisyonunda ziraat odaları temsilcilerimiz de bulunacak. Bu sürecin şeffaf yürütülmesi noktasında hepimiz elimizden geleni yapacağız,” dedi. Rekolte tespit çalışmalarının sahil, orta ve yüksek kesimlerde yapılacağını vurguladı.

İşçi Yevmiyeleri Belirlenecek

Soydan, piyasada işçi yevmiyelerine yönelik söylentilerin üreticileri tedirgin ettiğini belirterek, “Bu konuda çok afaki rakamlar konuşuluyor. Ortaya atılan bu rakamlar ilk başta üreticilerimizi tedirgin ediyor. Gelecek ay yapılacak bir toplantıda işçi yevmiyeleri belirlenecek. Bu toplantıda hem işçilerin hem de üreticilerin haklarını koruma anlamında kararlar alınacak,” diye konuştu.

Kahverengi Kokarca Zararlısıyla Mücadele

Soydan, kahverengi kokarca zararlısı ile mücadelelerin sürdüğünü ve üreticilerin bu konuda büyük çaba sarf ettiğini kaydetti. “Ancak henüz bu zararlıdan tam anlamıyla kurtulduk diyemeyiz. Uzun süreli bir mücadele sonrası inşallah bu zararlıdan ürünümüzü kurtarmış olacağız,” dedi. Ayrıca, fındık fiyatlarına ilişkin yapılacak maliyet analizi sonrası ziraat odaları olarak bir fiyat talebinde bulunacaklarını da sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR