Bakan Vahit Kirişci: “Ziraat Odasına kayıt olmak anayasal zorunluluktur”

📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

✅ “Ekim’den bu yana e-Devlet üzerinden ÇKS’ye 104 bin başvuru yapıldı. Bir o kadar da ÇKS belgesi dediğimiz belgeler var. Bu belgeleri almak için o klasik yöntemi düşünürsek bütün risklerden kurtuluyor. ‘Biz ne olacağız’ diyen Ziraat Odaları var. Ziraat odalarımızla ilgili üreticilerimizin odaya kayıt olmalarının önünde herhangi bir engel oluşturmuyoruz. Zaten odalara üye olarak çiftçilik yapmak bir anayasal zorunluluk. ÇKS’yi üniversite mezunu Ziraat Mühendisi gençlerimize yaptırıyorduk. Biz bu gençleri bu amaçla yetiştirmedik ki, bu kardeşlerimizin akıl terlerini çiftçilerimiz yanlarında yer alarak dökmelerini istiyorum.”

✅ “Kırsaldan kente göç ve miras davası gibi sebeplerle toprakların 1-2 yıldan fazla boş kalmasına müsaade etmeyeceğiz. O civarda orada kooperatif varsa kooperatifleri, birlikler varsa birlikleri, o da olmadı ülke genelinde bir portföy oluşturacağız, bu portföye ilgiye göre elde edilecek kira bedellerini doğrudan ilgili mülk sahiplerinin hesabına yatıracağız. Bankada tutacağız, değerlendireceğiz, eğer aralarında davalık bir durum varsa, dava bitene kadar da o parayı değerlendirme şekli devam edecek şekilde bloke etmiş olacağız. Böylelikle atıl arazileri üretime kazandıracağız.”

✅ “Bazı ürün ve ürün grupları için sözleşmeli üretimi zorunlu hale getireceğiz. Bu üretimlerde tarım sigortasını zorunlu hale getireceğiz. Çiftçilerimizin herhangi bir şekilde alıcılar tarafından istismarına asla izin vermeyeceğiz. Bizim bahsettiğimiz bitkisel, hayvansal üretim. Besici, sen benim istediğim örnekte veya evsafta ürünler üret, besicilik yap. Bunların yemlerini, ihtiyaçlarını burada Et Süt Kurumu bu sözleşme çerçevesinde sağlayacak. Burada alım ve fiyat garantisi var. Çiftçi 5 yıl süreyle önünü görecek” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR