Bakan Vahit Kirişci’nin Geçmişte Buğday Fiyatlarıyla İlgili Verdiği İpuçları

📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci geçmişte hububat fiyatlarıyla alakalı neler söylemişti? Geçmiş yıllarda hububat fiyatlarını kim, ne zaman, nerede açıklamıştı? Açıklanmayan hububat fiyatlarından sonra, arşivden bilgiler ışığında bu şekilde bir paylşaım yapma gereksinimi duyduk. 

📌 Bakan bey 30 Nisan’da Kahramanmaraş’ta sektör temsilcileriyle beraber bir toplantı yapmıştı. Yine sektörde tanınan isimlerden Eşref Şekerli‘de memleketinde düzenenlenen bu toplantıya katılarak sorularını iletmişti. Bakan beyden aldığı bilgileri de sosyal medya hesaplarından bir video aracılığıyla paylaşmıştı. Videoda huhubat fiyatlarıyla ilgili kısımları sizler için şu şekide topladık. 

Eşref Şekerli:

✅ “İlk söz alan ben oldum. Gayet uzun bir konuşma yaptım. Dertlerimizi anlattım. Süt fiyatlarının çok düşük olduğunu, piyasanın çok gerisinde olduğunu, buğday hasadının çok yaklaştığı, fiyatın önceden belirlenmesi gerektiğini dile getirdim, o da sabırla dinledi. Açıkcası 2023 yılında yapılacak seçime çok bir zaman kalmadı, bakan beyinde çok bir zamanı yok. Bu kadar zaman içinde bu kadar problemi nasıl çözecek bilmiyorum ama kendisine dua edeceğim. Aldıkları doğru kararlarda kendisine destek olacağım. Bakan bey, bu konuda en liyakatli görevlendirmeye sahip, konuya hakim.”

✅ “Geçtiğimiz 3-5 yılın sıkıntılı bir dönem olduğunu sıkıntılı bir zaman olduğunu, ciddi zaman kaybettiğimizi söyledim. İnşallah doğru alıcanak kararlarla sıkıntılı geçen dönemin telafisini yapacağı söyledi. Önümüzdeki 15 gün içerisinde 2022 yılı hasat dönemine ait buğday fiyatlarını dünya piyasasıyle uyumlu bir şekilde açıklayacaklarını söyledi. Bunun da 6 liralar bandında olacabileceğini düşünüyorum. Kendisinin ağzından bir rakam çıkadı, açıklamayı Cumhurbaşkanımızın yağacağını söyledi. Her zamanki gibi güzel, piyasanın üstünde açıklama olursa iyi olur. Bayramdan hemen sonra da süt fiyatlarıyla alakalı yeni bir fiyatın açıklanacağını müjdesini verdi.”

✅ “Hemen buğday fiyatının açıklanmasıyla ve süt fiyatının doğru tespit edilmesiyle bakanın gerçekten bu işe hakimiyetini görmüş olacağız. Lakin şunu unutmayalım geçtiğimiz dönemlerde, Tarım ve Orman Bakanlığı sanki Maliye Bakanlığının bir müşteşarlığı gibi yönetilmek istendi, 2 dudağı arasında bir bütçeye sahip bakanlık olarak görüldü. Bu çok kötü bir tabloydu tabiki” demişti.

📌 Eşref Şekerli’nin de bahsettiği gibi hububat fiyatının açıklanmasının Cumhurbaşkanı tarafından yapılacağı bilgisini ele alalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan; 2 Mayıs 2019’da TOBB Genel Kurulunda, 4 Mayıs 2020’de kabine toplantısının ardından ve 17 Mayıs 2021’de kabine toplantısının ardından hububat fiyatlarını açıklamıştı. Görüldüğü gibi fiyatlar Mayıs ayı içinde ve geleneksel olarak Cumhurbaşkanı tarafından tercihen kabine toplantısı sonrasında açıklanıyor. Dünkü kabine toplantısında hububat fiyatlarına yer verilmesi bekleniyordu ancak Cumhurbaşkanı tarafından bu konuda bir açıklama gelmedi. Kabine toplantıları normalde 2 haftada bir yapılıyor, olağanüstü durumlarda ise 1 hafta sıklıkla olabiliyor. Yani normal şartlarda 6 Haziran’da yapılacak kabine toplantısı sonrasında bir açıklama gelebilir. Tabi 2019 yılında  TOBB Genel Kurulunda hububat fiyatlarının açıklandığını da unutmamak gerekir. 

📌 Bakan Beyin bahsettiği dünya piyasaları fiyalarına da bir göz gezdirelim. Görüldüğü üzere 272,2kg buğday fiyatı $1154 ($423/ton). TL bazında ise 6842 TL. Tabiki buna ihalelerde dahil edilen sevkiyat ücretleri dahil değil. Eğer Bakan Beyin söylemlerinden yola çıkarsak +7000 TL’lik bir buğday fiyatı söz konusu olabilir.

⭐ Sizce hububat fiyatları kim tarafından, nerede, ne zaman açıklacak?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR