Bakan Yumaklı, Arpa Hasadında Depo İddialarını Yalanladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Eskişehir’de Arpa Hasat Törenine Katıldı ve Depo İddialarını Yalanladı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Eskişehir’in Günyüzü ilçesine bağlı Gökpınar Mahallesi’nde düzenlenen arpa hasat törenine katıldı. Törende, tarla sahibi Oğuzhan Kıymıkoğlu’nun çalışmaları hakkında bilgi alan Bakan Yumaklı, bir süre biçerdöver kullanarak hasada katıldı ve sonrasında basına önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Yumaklı, hasadın Türkiye genelinde hızla devam ettiğini ve şu ana kadar yüzde 60 oranında tamamlandığını belirtti. Bu yıl buğday ve arpa hasadında toplamda yaklaşık 30 milyon tonluk bir rekolte beklediklerini ifade etti. Ayrıca, stratejik ürünlerin hasadının önceki yıllara göre daha hızlı ilerlediğini ve iklim değişikliğinin hasat ve ekim dönemlerini yaklaşık iki hafta öne çektiğini vurguladı.

Depoların ithal ürünlerle dolu olduğu iddialarını kesin bir dille yalanlayan Bakan Yumaklı, “İddia edildiği gibi depoların dolu olması söz konusu değil. Hatta maalesef bu dezenformasyon biraz daha ileri götürülerek, depoların tamamının ithal ürünle dolu olduğu söyleniyor. Bu da kesinlikle doğru değil. Depoların yüzde 90’ının üzerinde bizim ülkemizde üretilen ürünlerden oluştuğunu söylemek istiyorum” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hakkında da bilgi veren Bakan Yumaklı, TMO’nun piyasa regülasyon görevi kapsamında referans fiyatlar açıkladığını ve bu fiyatların tavan fiyat olmadığını belirtti. Üreticilerin ürünlerini TMO’ya vermeleri için 6 milyon tonluk randevu alındığını ve bunun 2 milyon tonunun TMO’ya teslim edildiğini söyledi. Geçen yıl TMO’nun 13 milyon tonun üzerinde ürün alarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını da hatırlatan Yumaklı, bu yıl da üreticileri mağdur etmeyecek şekilde hazırlıkların tamamlandığını ifade etti.

Hasat sezonunun tüm çiftçilere ve ülkeye bereketli olmasını dileyen Bakan Yumaklı, törenin ardından Günyüzü Belediyesi’ni ziyaret etti. Ziyarete, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Eskişehir Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, Günyüzü Kaymakamı Muhammed Raşit Kurt, Günyüzü Belediye Başkanı Hidayet Özmen, Eskişehir Orman Bölge Müdürü İsmail Çetin, Tarım ve Orman İl Müdürü Ender Muhammed Gümüş, AK Parti İl Başkanı Gürhan Albayrak ve diğer ilgililer de katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR