Denizli’de Lisanslı Depo İlk Etabı Hizmete Açıldı

Denizli ve çevre illerdeki üreticilerin hububat ürünlerini sağlıklı koşullarda saklayarak değerinde pazarlamalarına olanak tanıyan lisanslı depo projesinin ilk etabı Tavas ilçesinde açıldı. Denizli Ticaret Borsası (DTB) ve Denizli Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında, Tavas ilçesine bağlı Sarıabat Mahallesi’nde bulunan 70 dönümlük arazi üzerine inşa edilen lisanslı depo, toplamda 45 bin ton kapasiteye sahip olacak şekilde planlandı. Törenle açılan lisanslı deponun 25 bin tonluk ilk etabı, tarım sektörüne önemli bir katkı sunacak.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Faik Yavuz, açılış töreninde yaptığı konuşmada, lisanslı depoların, tarımsal ürün piyasalarının oluşabilmesi ve ürünlerin kaliteli bir şekilde saklanabilmesi için büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Faik Yavuz, dünya genelinde beklenen kuraklık ve küresel ısınma gibi etkenlerin tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceğine dikkat çekerek, bu nedenle tarım sektörüne daha fazla önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili ise lisanslı depoculuk sistemine olan güvenin arttığını vurgulayarak, bu tesisin tarımın gelişmesi, depolardaki ürün kayıplarının önlenmesi, arz talep dengesinin sağlanması ve fiyat istikrarının korunması açısından önemli bir adım olduğunu belirtti.

Açılış törenine Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, AK Parti Denizli milletvekilleri Şahin Tin ve Nilgün Ök gibi önemli isimler de katıldı. Lisanslı depo projesinin bölgedeki tarım ve ticaretin gelişimine katkı sağlaması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR