Diyarbakır’da Bağ Bozumu Etkinliği Düzenlendi

Vali Ali İhsan Su: “Diyarbakır’da Tarımın Potansiyeli Her Geçen Gün Artıyor”

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde gerçekleşen bağ bozumu etkinliğinde, Vali Ali İhsan Su, bölgedeki tarım potansiyeline dikkat çekerek çiftçilere desteklerin süreceğini vurguladı. Vali Su, geçen yıl elde edilen üzüm üretimini aşmayı hedeflediklerini ve bağcılığın gelişimi için projelerin devam ettiğini belirtti.

Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, Eğil’in kırsal Dere Mahallesi’nde düzenlenen etkinlikte, Diyarbakır’ın tarım sektöründe ciddi potansiyel barındırdığını ifade etti. Çiftçilerin, yıl boyunca ürettikleri üzümlerle çeşitli ürünler elde edeceklerini belirten Vali Su, kentin bağcılık alanında da büyük bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekti.

Bağ bozumu mevsiminin geldiğine işaret eden Su, “Bağ bozumu sonrası çiftçilerimiz elde edecekleri ürünler için çalışmalarını sürdürüyorlar. Pekmez, pestil ve cevizli sucuk gibi ürünler üretiyorlar. Ürettikleri üzümleri değerlendirmek adına çiftçilerimize destek olmaya devam ediyoruz.” dedi.

Vali Su, geçen yıl Diyarbakır’da 63 bin 35 dekar alanda yaklaşık 102 bin 199 ton üzüm üretimi gerçekleştirildiğini hatırlatarak, bu yıl da bu üretim seviyelerini aşmayı hedeflediklerini belirtti.

Eğil ilçesinde yaklaşık 8 bin dekar alanda üzüm yetiştirildiğini kaydeden Vali Su, şunları söyledi: “Geçen yıl Eğil ilçemizde 3 bin ton üzüm üretimi yapıldı. Üzüm ve bağcılığın gelişimini desteklemek adına farklı projeleri hayata geçiriyoruz. Geçen yıl 5 bin aşılı bağ çubuğunu çiftçilere dağıttık ve bu yıl da 20 bin bağ çubuğunu dağıtma hedefindeyiz.”

Vali Su, daha sonra vatandaşlarla birlikte cevizli sucuk yaparak çiftçilere verimli ve bol kazançlı bir yıl temennisinde bulundu.

Diyarbakır’da tarım sektörünün büyüme potansiyeli her geçen gün artarken, bu tür etkinlikler ve devlet desteği, çiftçilere umutlu bir gelecek sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR