Edirne’de Çeltik Tarlalarında Kesintili Sulama

Edirne’de Çeltik Üretiminde Kesintili Sulama Dönemi Başladı

Edirne’de çeltik üretiminin yaklaşık yüzde 41’ini karşılayan Tunca Nehri’nin debisinin düşmesi nedeniyle çeltik tarlalarının sulamasında kesintili sulamaya geçildi. Aşırı sıcaklar ve yetersiz yağışlar sonucu Tunca Nehri’nin su seviyesi düşerken, su ihtiyacını karşılamak için kontrollü sulama yapılacak.

Türkiye’nin çeltik üretiminin yüzde 41’ini karşılayarak ilk sırada yer alan Edirne’de, bu yıl 500 bin dekar alanda çeltik ekimi yapıldı. Son 70 yılın en sıcak kışını geçiren Edirne’de, çeltik tarlalarının sulanmasında önemli rol oynayan Tunca Nehri’nin debisi, aşırı sıcaklar ve yetersiz yağışlar nedeniyle 2 metreküp/saniyeye düştü. Nehrin kuruma noktasına geldiği bazı bölgelerde üreticiler, sulama pompalarını çalıştıramaz duruma geldi.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Tunca Nehri havzasında incelemelerde bulundu. Bayazıt, “Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığının etkisiyle su seviyesi azalan Tunca Nehri’nden 12 bin 500 dekarlık kısmı çeltik olmak üzere toplamda yaklaşık 15 bin dekar alanda sulu tarım yapılmaktadır. Nehir debisinin 2 metreküp/saniye aktığı şu günlerde, çeltik üretiminde artan su ihtiyacı ile birlikte su seviyesinin düşüş göstermesinden dolayı, üreticimizin su ihtiyacını karşılayabilmek için kesintili sulamaya geçilmiş olup, su seviyesi belli bir seviyeye gelene kadar kontrollü sulama yapılacaktır,” dedi.

Bulgaristan’dan Destek Bekleniyor

Öte yandan, Tunca Nehri’nin Edirne kesiminde su seviyesinin düşmesi nedeniyle Bulgaristan’ın nehir üzerindeki barajlardan su salması yönünde girişimlerde bulunulduğu belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR