Meteoroloji Uyarıyor. İç ve Batı Bölgelerde Zirai Don Riski!

Meteoroloji Uyarıyor: Güneydoğu’da Kuvvetli Yağışlar, İç ve Batı Bölgelerde Zirai Don Riski!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke genelinde önemli hava durumu uyarıları yaparak çiftçileri ve vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı. Güneydoğu Anadolu’nun bazı illerinde kuvvetli yağışlar beklenirken, iç ve batı bölgelerinde ise zirai don riski ortaya çıkacak.

Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda bu gece yarısından itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması beklenen yağışlar, yarın Batman’ın kuzeyi, Diyarbakır’ın Kulp ilçesi ile Siirt ve Şırnak’ın batısında yerel kuvvetli olacak. Yağışların yarın gece yarısı etkisini kaybedeceği belirtilirken, ani sel, su baskını, yıldırım, dolu, ulaşımda aksamalar, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması uyarısı yapıldı.

Yurdun iç ve batı bölgelerinde ise sıcaklıkların düşmesiyle birlikte zirai don riski ortaya çıkacak. İç Anadolu’nun doğusu ve Orta Karadeniz’in iç kesimlerinde hafif, İç Ege, Marmara’nın güneyi, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde hafif, yüksek kesimlerinde orta kuvvette, İç Ege ve İç Anadolu Bölgeleri’nde orta kuvvette, Orta ve Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde hafif, İç Ege ve İç Anadolu ile Doğu Anadolu’nun batısında ise orta kuvvette yer yer kuvvetli zirai don görülecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı çiftçilerin ve ilgililerin dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiğini vurguladı.

Bu uyarıların ardında, çiftçilerin tarım faaliyetlerinde dikkatli olmaları, tarlalarını korumaları ve gerekli tedbirleri almaları bekleniyor. meteorolojik durumun takip edilerek gerekli önlemlerin alınması tavsiye ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR