Sarıgöl’de Ünlü Üzüm Bağları Dolu ve Yağmurlardan Korunuyor

Sarıgöl’de Ünlü Üzüm Bağları Örtü Altına Alınıyor

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Çekirdeksiz Sultaniye Üzüm Bağları, doğa olaylarına karşı korunmak üzere örtü altına alınıyor. Üzüm üreticileri, dolu ve iri yağmurların bağlara zarar vermesini önlemek amacıyla naylon tül kullanarak bağlarını örtme çalışmalarını sürdürüyor.

Sarıgöl Ziraat Odası Başkanı Ali İhsan Ülgen, yaptığı açıklamada, değişen iklim koşulları nedeniyle üzüm bağlarının örtünmeye başladığını ve temmuz ayının 15’inden sonra bağların yüzde 80’den fazlasının örtü altında olacağını belirtti. Ülgen, özellikle nisan ayından itibaren dolu ve iri yağmur riskine karşı 2 bin dekarlık alanda örtüleme çalışmalarının yapıldığını vurguladı.

Üzüm üreticileri de bu önlemlerin önemine dikkat çekiyor. Sarıgöllü üzüm üreticisi Emin Çepel, geçen yıl banka kredisi kullanarak bağını naylon tülle örttüğünü ve bu sayede dolu ve iri yağmurlardan bağını koruduğunu ifade etti. Çepel, örtü sistemlerinin üzüm hasadının sonuna kadar bağlarda kalabildiğini ve geçen yılın deneyimleriyle fayda sağladığını belirtti.

Örtüleme çalışmalarının, üzüm üretiminde yaşanan iklim değişikliklerine karşı bir tedbir olarak önem kazandığı vurgulanıyor. Sarıgöl’deki üzüm bağları, örtü altına alınarak üreticilerin mevsimsel risklere karşı daha güvende olmaları hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR