Tahıl Koridoru Tekrardan Açıldı!

📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Kocaeli’de katıldığı programdan sonra gazetecilerin ‘Rusya’nın tekrar onaylamasıyla tahıl koridorun devam etmesine’ ilişkin sorularını yanıtladı.

✅ “Bunun öncesine gitmekte yarar var. Antalya’da diplomasi forumu çerçevesinde tarafların bir araya gelmesi, sonra İstanbul’da buluşma ve nihayetinde de 22 Temmuz’da bu dörtlü zirve adını verdiğimiz Rusya, Ukrayna, BM ve Türkiye, bu konuda bir ortak girişimi gerçekleştirmiş oldular. Başladıkları noktadan son ana kadar burada adına da ‘tahıl koridoru’ dediğimiz, dünyanın da çok fakruzaruret içinde olduğu bir dönemde, bu koridordan gerçekten dünyayı rahatlatacak, gerçekten gıda krizini yeniden gündemden düşürecek miktarda bir geçiş söz konusu oldu. 431 gemi geçti, bu da yaklaşık 10 milyon ton tahıl başta olmak üzere gıda ürünlerine tekabül ediyordu. Yüzde 60’tan fazlasını en az ihtiyacı olan ülkeler alırken en fazla buna ihtiyacı olan ülkelerin aldıklarıysa maalesef yüzde 6’larda kalmıştı. Bu da yetmezmiş gibi son anda Ukrayna ile Rusya arasındaki yeni gerginlikle bunu Rusya tarafı yeni bir aksiyon olarak askıya almıştı.”

✅ “Tıpkı bu koridorun başlangıcında, devamında, esirlerin takasında ve şimdi de Rusya’nın askıya almış olduğu bu kararın yeniden kaldırılması ve kaldığı yerden devam etmesi adına önemli bir girişimi Sayın Cumhurbaşkanı’mız sağlamış oldu. Dünya bir kez daha bir derin nefes aldı. Temennimiz, iki ülke arasındaki bu çatışmanın, bu savaşın barışla son bulması ve devamında da coğrafyamızda hayatın kendi normal akışı içinde sürmesidir.”

✅ “Tarım ve Orman Bakanı olarak Sayın Cumhurbaşkanı’mıza şükranlarımızı arz ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bu moderatör, ara bulucu rolüne olumlu tepki veren Sayın Putin’e şükranlarımı sunuyorum. Çünkü neticede bir talep var ama bu talebe müspet bakan bir de Sayın Putin var. Her iki lidere de bu manada biz sektör olarak teşekkür ederiz, şükranlarımızı sunarız. İnşallah bu darboğaz geride kalmış olacak ve bu konu tekrar daha önce kaldığı noktadan devam etmiş olacak” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR