Tarım Bakanı: Türk Devletleri İklim Değişikliğine Odaklanmalı

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi ülkelerin iklim değişikliği ile mücadelede hızlı adımlar atması gerektiğini belirtti. Bakan Yumaklı, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen TDT Tarımdan Sorumlu 2. Bakanlar Toplantısı’nda, TDT’nin üye ülkeler için ekonomik ve sosyal kalkınmanın yanı sıra bölgesel istikrara katkı sağlayan önemli bir teşkilat olduğunu vurguladı.

Yumaklı, TDT’nin 170 milyondan fazla genç ve dinamik nüfusu, 1,2 milyar dolara ulaşan gayrisafi milli hasılayı ve ortak kültürel mirasıyla büyük potansiyele sahip olduğuna işaret etti. Bu dönemde TDT’nin güçlendirilmesinin ve kurumsallaşmasının daha da önemli hale geldiğini ifade eden Bakan Yumaklı, 3 Kasım’da Kazakistan’da düzenlenecek TDT Zirvesi’nin üye ülkeler arasındaki dayanışmayı güçlendireceğine inandığını belirtti.

Türkiye’nin TDT ile ilişkilerini dış politika önceliği olarak değerlendiren Yumaklı, “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” ve “2022-2026 Strateji Belgesi” çerçevesinde tarımın sürdürülebilirliği ve gıda güvenliğinin sağlanmasına yönelik taahhütlerini yineledi. Yumaklı ayrıca, TDT üye ülkeler arasındaki ticaretin artırılmasının önemine dikkat çekti ve “Helal Belgelendirme” konusunda iş birliği yapılmasının faydalı olacağını belirtti.

İklim değişikliğiyle mücadelede hızlı adımlar atılması gerektiğini vurgulayan Yumaklı, yeşil dönüşüm, yenilenebilir enerji, iklim dostu tarımsal destekleme modelleri ve iklim akıllı tarım teknolojileri gibi mekanizmaların kullanımının önemli olduğunu ifade etti.

Son olarak, gıda güvenliği meselesine de değinen Yumaklı, dünyada gıda israfının ciddi bir sorun olduğunu ve bu konuda çalışmaların artırılması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin “Gıdanı Koru-Sofrana Sahip Çık” projesiyle gıda israfı ve kaybı konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediğini dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR