Karadeniz Bölgesinde Azotlu Gübre Üretilecek

📌 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bugün bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için Bolu’daydı. Kendisine sorular soran basın mensuplarına şu şekilde yanıtlar verdi:

 “Akaryakıt bizde üretilen birşey değil, ithal ediyoruz. Azotlu gübreler de doğalgazdan elde edilen temel bir girdi, doğalgaz da bizde yok. İnşallah 2023’de Karadenizdeki doğalgazımızla buna da başlayacağız ve o zaman da Samsun ve Karadeniz bölgesinde 1-2 yerde kuracağımız tesislerde kendi gübremizi de artık üretiyor olacağız. İnşallah önümüzdeki günlerde bunu kamoyunda paylaşacağız.”

✅ “Desteklerimizde sadeleştirmeye gideceğiz. Temel girdiler yani mazot, gübre ve ilaç konusunda üreticilerimizin elini kolaylaştıracak, onun bunları dert etmemesini sağlayacak yeni bir uygulama başlatacağız. Sayın cumhurbaşkanlığınımızın başkanlığındaki hükümetimiz, devletimiz bunu destekliyor olacak. Bizim derdimiz kırsaldan kente göç etmiş bir Türkiye’den, kentlerden yeniden kırsala dönen bir Türkiye! Çünkü kırsalı kalkındırmadan kırsalda bu düzeni sağlamadan kentlerin de huzur içerisinde yaşaması söz konusu değil. Evet doğru, şuanki kırsaldaki yaş ortalması 54 55’lere geldi. Ama biz gençlerimizi buraya getirmek için bu çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle köy okullarından taşımalı eğitimden dolayı kapanan metruk kalan yerler var. Bunarla ilgili aslında bir çalışma yürütülse iyi olur dedik. Sağolsun milli eğitim bakanımız şuanda bu 4000 okulu olabiliyorsa kreç, olabiliyorsa anasınıfı veya halk eğitim merkezi haline getirilecek. Biz de bu halk eğitim merkezinde tarımla ilgili eğitim faliyetlerini yürüteceğiz. Mesela mantar, kiraz yetiştirciliği veya bölgede ne varsa, küçükbaş veya büyükbaş hayvanla ilgili bilgi vereceğiz. 


⭐ “Dünyanın gelişmiş ülkelerinde zengin kırsalda yaşar, fakir kent merkezinde yaşar. Ama bu ülkede tam tersi. İnşallah bunu tekrar tersine çevireceğiz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR