Tarımsal Bilgi Paylaşım Platformu: TrakKulüp

Tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin önde gelen isimlerinden olan TrakKulüp üyesi ve Bereket TV sunucusu Hacı Mehmet KESİKBAŞ bu hafta Tarımsal Bilgi Paylaşım Platformu TrakKulüp’ü anlattı.

TARIMSAL BİLGİ PAYLAŞIM PLATFORMU: TRAKKULÜP

Bilgisayarlar ve internet yaklaşık on yıldır hayatımızda ve bu zaman süreci içerisinde insan yaşamını da oldukça kolaylaştırdı. Masa üstü bilgisayarların kullanımının artması ve bilgisayarların internet erişimine ulaşması yeni bir çağı bilişim çağını başlattı. Bu sürece baktığımız zaman masa üstü bilgisayarlar, diz üstü bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları gelişti ve herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Günümüzde insanlar işlerinin dışında bilgisayarları çok kullanmıyorlar ve neredeyse erişim, işlem ve ihtiyaç anlamında akıllı telefonlar her ihtiyacımıza cevap veriyor. Sosyal paylaşım sitelerini kullanıyoruz, bireysel iletişim uygulamalarını kullanıyoruz, internetten alışveriş ve banka işlemlerimizi yapabiliyoruz. Burada insanların mesleği ile ilgili ya da ilgi alanıyla ilgili ya da deneyimsel bir sonuç araştırmasıyla ilgilide kullanıcı yorumları niteliğinde bilgilere de ulaşabiliyoruz. Bu haftaki yazımızın ana teması da bu aslında mesleğimizle ilgili yani tarım, hayvancılık, tarımsal mekanizasyon kullanımı gibi ilgi alanlarımızı oluşturan konularda interneti kullanıyor muyuz bunları konuşacağız.

Türkiye’de sosyal paylaşım siteleri pek kullanılmıyorken hatta birçoğu yokken tarım, hayvancılık ve mekanizasyon konularında kullanıcı paylaşımlarının yapıldığı, araştırma konularının açıldığı bir forum sitesi kurulmuştu. O günlerde sosyal paylaşım siteleri de az kullanıldığı için özellikle tarımsal üretimle ilgilenen insanların yoğun ilgisini çekmeye başlamıştı, ben de o yıllarda bu paylaşım sitelerini kullanan bir arkadaşımın önerisiyle 10 yıl önce kurulan ve hayata geçen trakkulup.net tarımsal bilgi paylaşım sitesine üye oldum. İnternet dünyanın her yerindeki internet kullanıcılarına erişim sağlıyor trakkulup.net sitesinde de mesleğimizle ilgili çiftçiler, tohum firmaları, hayvancılık yapan insanlar, tarıma ilgi duyan doktor, öğretmen gibi farklı meslek grubundaki insanlarla site içerisinde açtığımız konular üzerinden ya da açılan konulara yaptığımız yorumlar ve sorular sürecinde birçok insanla tanışma fırsatımız oldu. Paylaşmayı seven paylaştıkça insanlara faydalı olunacağını düşünen biri olarak o yıllarda tarımsal üretimle ilgili, hayvansal üretimle ilgili ve traktör, tarım ekipmanlarıyla ilgili yoğun ve detaylı paylaşımlar yaptık. İnsanın mesleği ve yaptığı işlerle ilgili aynı meslek grubundan birileriyle ya da mesleğine ilgi duyan ve sizlerden bu konularda bilgi almak isteyen insanlarla iletişim kurar ve bilgi alış verişinde bulunursanız mesleğinize bakışınız, ilgi alakanız, iş titizliğiniz değişiyor ve iş kaliteniz artıyor.

TrakKulüp’le tanıştığımız o yıllarda ilk defa internet üzerinde bilgi iletişimi yapan insanları bir araya getirip şahsı tanışmalarla kaynaştırmak adına buluşmalar organize edilmişti. Düşünün internet ortamında tanıştığınız ve tarımla ilgili bilgi paylaşımı yaptığınız insanlarla bir araya geliyorsunuz. Bir çiftçi olarak benim ve bu platformda paylaşım yapan insanlar için devrim niteliği taşıyan bir dönüm noktasıydı o günler. Bu buluşma organizasyonlarında bir araya gelerek trakkulup.net sayfasındaki samimi konuşmaları yüz yüze konuşa bilme fırsatımız oldu ve birçok samimi dostluklar kuruldu. O günlerden bu güne trakkulup.net sayfası hızla büyüyerek gelişti şuan 65.000 üyenin olduğu içerisinde binlerce deneysel kullanıcı yorumu içeren bilgi hazinesi diyebileceğim büyük bir platforma dönüştü. O günlerden bu günlere her yıl büyük Türkiye buluşması organizasyonları, bölgesel buluşma organizasyonları, firma, fabrika, fuar gezileri gibi organizasyonlar yapıyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden bilinçli tarım yapan ve örnek gösterilen çiftçilerin olduğu kaliteli Türkiye’nin en güçlü tarım platformuna dönüştü. Bu gelişim sürecinde üye olan üniversite okuyan birçok başarılı öğrenciye de yol gösterdi ve bu öğrencilerden birçoğu profesyonel firmalarda çalışıyorlar, kendi firmalarını kuranlar var ve gelecekte inanıyorum tarım, hayvancılık ve tarım ve hayvancılığa dayalı mekanizasyon sektörüne yön verecek firmaları kuracak başarılı yönetici ve patronlar olacaklar.

Bu yıl TrakKulüp bilgi paylaşım forumunun 10. kuruluş yılını kutluyoruz. Böyle değerli bir platform oluşturduğu ve değer kattığı için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 10. yıl kutlamamızı bu yıl büyük bir organizasyon ve buluşmayla önümüzdeki günlerde yapacağız ve bu organizasyonu Bereket Medya kanallarından izleyebilirsiniz. Bu hafta ki konumuza burada son veriyorum önümüzdeki hafta görüşmek üzere bereketle kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR