TMO açıkladı… 2023’te kıtlık olmayacak.

📌 Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet GÜLDAL, TRT 1’de yayımlanan “Bu Toprağın Sesi” programı canlı yayınında TMO faaliyetleri ve 2023 beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

✅ “Önümüzdeki aylarda beklenen yağışların gelmesiyle kuraklık riski ortadan kalkacaktır. Meteorolojik kuraklık var ancak kıtlık yok. Tüketiciyi endişelendirecek, arz eksikliği meydana getirecek bir durum söz konusu değil. 2022 yılında bu dönemde kar yağışı vardı. Ancak biz asıl verimi nisan ayındaki yağışlardan aldık. Bu da demek oluyor ki ümidimiz var. Şubat, mart ve nisan ayındaki yağışlar bizim için önemli. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim özellikle hububat için tüm dünyada 2022 yılından stoklar devretti; dolayısıyla bir kıtlık yok. Arz eksikliği meydana getirecek bir sıkıntı söz konusu değil.”

✅ “TMO’nun faaliyet alanına girmeyen ürünler dâhil olmak üzere neredeyse tüm tarımsal ürünlerde çok iyi bir verim alındı. Rekolte beklediğimizin üzerindeydi. Tabii bu hem üreticiyi hem de bizi ziyadesiyle memnun etti. TMO olarak amaçlarımızdan biri arz güvenliği sağlamak, stratejik olarak stoklarımızı korumak. Ayrıca piyasanın da bir sonraki hasada kadar dengeli gitmesini sağlamak. TMO olarak çok güzel bir alım dönemi geçirdik ve stoklarımız dolu. Bu nedenle diyebiliriz ki gıda arzında hiçbir sıkıntımız yok.”

✅ “2022 yılında izlediğimiz politika ve verdiğimiz iyi fiyatlar sayesinde hububat ekiliş alanları yüzde 5 arttı. 2023 yılında da üreticimizi memnun edecek alım fiyatları açıklayacağız ve desteklerimiz devam edecek.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR