TMO Prim Ödemeleri için Tarih Verdi

📌 TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu’nda Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü 2019-2020 yıllarının bilanço ve netice hesapları görüşüldü. Toplantıda konusaşan TMO Genel Müdürü Ahmet Gündal:

✅ “Toprak Mahsulleri Ofisi iç ve dış piyasadaki gelişmeleri sürekli takip ederek hububat ve bakliyat piyasalarını düzenleme ve piyasa istikrarını koruma görevlerini başarıyla yerine getiriyor. Üretim döneminde üretici, daha sonrasında ise arz güvenliğini sağlayarak tüketici koronuyor. 2022 hasat dönemi başladı. Türkiye’de hasat şu anda %17-18 seviyelerinde. Geçen yıla göre daha iyi rekolte ve verimlilik görmek mümkün. Buğdayda 19,5 milyon ton seviyesinde bir rekolte tahmini öngörüyoruz. Üretim maliyetlerini dikkate alarak iç ve dış piyasadaki fiyatları inceleyerek hububat alım fiyatlarımızı açıkladık. Hasat döneminin bitmesiyle beraber en geç ekim ayı içerisinde prim ödemeleri ödenecek. Yeni ekim döneminde üreticimizin ihtiyacı olan finansal desteği sağlamış olacağız.”

✅ “Ekmek fiyatlarındaki artışın önüne geçmek amacıyla geçtiğimiz yıldan itibaren Un Regülasyon çalışması başarıyla yürütülüyor. Uygulamanın yeni hasat dönemiyle birlikte bitmesi planlanıyordu. Ancak enflasyonun etkisini bertaraf etmek için Un Regülasyon çalışmamız gelecek yılın mayıs ayına kadar devam edecek. 411 un işletmesinden taahhütleri aldık. Besici ve kanatlı hayvan yetiştiricilerimizin maliyetlerini azaltmak için piyasanın neredeyse yarı fiyatına yem satışı yapılıyor.”

✅ “Fındık, kuru üzüm, çeltik, kuru fasulye, haşhaş kapsülü ve ayçiçek yağı gibi görev verilen tüm ürünlerde Toprak Mahsulleri Ofisi elinden gelen her şeyi yaparak piyasa dengesini sağladı. Önümüzdeki dönemde de faaliyet alanımıza giren ürünler için başarılı politikalar izlenecek.”

✅ “Dünyada tahıl konusunda bir kıtlık yok ancak ticaretteki sorunların giderilmesi gerek. Ukrayna-Rusya probleminin çözülmesi ve Tahıl Koridoru’nun sağlıklı işlemesi hâlinde hem ihtiyacı olan ülkelerin arz güvenliği sağlanacak hem de dünyada tarımsal emtia fiyatları daha dengeli seyredecek” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR