Trakya’da Tırtıl Zararı Çiftçiyi Korkuttu

📌 Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Nihat Pakdil, Tekirdağ Bıyıkali Mahallesi’nde çayır tırtılının görüldüğü ayçiçeği tarlalarında inceleme yaptı, çiftçileri dinledi. Çiftçi, son 1 haftada çiçek açmış ayçiçeklerini ilaçlama konusunda yetersiz kalmış ve bölgeye ek drone hizmeti verilmesi gerektiğini bildirmişti. Yine bu hafta Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü çayır tırtılı ile mücadelede İHA (insansız hava aracı – drone) kullanımın serbest bırakıldığı kararını 7 ile genelge ile bildirmişti.

✅ “Çayır tırtılının tamamen kontrol altına alındığını söylemek şu an için mümkün değil. Sahada arkadaşlarımız yeni etkilenen alanları da geziyor. Yeni etkilenen alanlar olursa orada da ilaçlama çalışması yapılacak. Mücadelede tam sonucu görmek için birkaç güne daha ihtiyacımız var. İllere göre değişiyor ama Tekirdağ’da 70 bin dönüm alanda etkili. Bunun da büyük kısmı ilaçlandı. Yeni bir yayılma olup olmadığını takip ediyoruz. Bu çalışma sadece bu seneye yönelik bir çalışma değil. Bu sene popülasyonda bir patlama oldu. Bunu fark ettik çiftçilerimizle birlikte mücadelesini yapıyoruz.”

✅ “Rekolte kaybı olup olmadığını tahmin etmek henüz erken olur. Ürüne ne kadar zarar verdiğini görmek için biraz daha beklemek lazım. Geçen sene ile bu yılı mukayese edecek olursak ülke sathında ayçiçeğinde bir düşme beklemiyoruz. Yani bu yaşanan tırtıl olayına rağmen bir düşme beklemiyoruz bilakis bir miktar geçen seneden daha fazla ürün rekoltemiz olacak, tahminlerimiz o doğrultuda.”

✅ “Tekirdağ’da 70 bin dönüm tabi bunda değişik derecelerde etkilenme var, bu 70 bin dönümün hepsi elden çıkmış değil. Mutlaka az etkilenen var, çok etkilenen var. Tekirdağ’daki 1 milyon 600 bin dekar alanda mukayese ettiğiniz vakit hepsi zarar bile görse ki öyle değil, ilaçlama başarılı oluyor sonuç alınıyor, etkilenme farklı derecelerde yani yüzde 4 mertebesinde bir oran olur. Öyle çok ürkütücü bir tablo yok.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR