Türkiye ve Çin Tarımda İşbirliğini Güçlendiriyor

Türkiye ve Çin Tarımda İşbirliğini Artırıyor

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çin’de gerçekleştirdiği temaslar sırasında iki ülke arasındaki tarım işbirliğinin artacağına yönelik açıklamalarda bulundu. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Pekin’de Türk mevkidaşı Hakan Fidan’a, ülkesinin Türkiye’den tarım ürünü alımlarını artırmayı ve turizm ile havacılık gibi sektörlerde iki ülkenin şirketleri arasındaki işbirliğini geliştirmeyi umduğunu belirtti.

Çin bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Çin istikrarlı küresel tedarik zincirlerini sürdürmek için Türkiye’den yardım istiyor.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “Bu dönemde Kuşak ve Yol Girişimi ile Hazar Geçişli Doğu-Batı Orta Koridor girişimimiz daha da büyük önem kazanmıştır. Kuşak ve Yol Girişimi ile Orta Koridor’un uyumlaştırılması, diğer bazı ulaştırma koridorlarıyla entegrasyonu için somut adımlar atmayı hedefliyoruz,” dedi.

Fidan, Çin’in başkenti Pekin’de, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Fidan, iki ülke ilişkilerinin önemli bir ayağını ekonominin oluşturduğunu, ikili ticaret hacminin 2023’te 48 milyar dolar düzeyine ulaştığını, Çin’in Türkiye’nin Asya’da birinci, dünyada üçüncü büyük ticaret ortağı olduğunu belirtti.

“Ticaret büyük oranda Çin’in lehinedir. Ticaret rakamlarını nasıl daha dengeli hale getirebiliriz konusunu tüm görüşmelerimizde gündeme getirdik. Türk tarım ürünlerinin ithalatı konusundaki kısıtlamaların kaldırılması gibi pratik tekliflerde bulundum. Turizm, işbirliğimizi daha da geliştirmek istediğimiz bir diğer alandır,” diye ekledi.

Daha fazla Çinli turistin Türkiye’ye gelmesini hedeflediklerini söyleyen Fidan, Çin Kültür ve Turizm Bakanı’nın da bu konuları ele almak üzere bu hafta Türkiye’yi ziyaret edeceğini belirtti. Fidan, enerji alanına da yoğunlaşmak istediklerini, nükleer enerji ve kıymetli madenlerin değerlendirilmesi alanlarında da işbirliği imkanlarının bulunduğunu ifade etti.

Çinli şirketleri yüksek teknolojili ürünlerde Türkiye’de üretim yapmaya ve AR-GE merkezleri kurmaya davet eden Fidan, bununla Çinli şirketlerin Türkiye üzerinden Avrupa, Orta Doğu ve Afrika piyasalarına erişimlerinin de kolaylaşacağını söyledi. Fidan, ulaştırma konularına da önem verdiklerini belirterek, Kuşak ve Yol Girişimi ile Orta Koridor’un uyumlaştırılması, Irak’taki Kalkınma Yolu gibi projelere değindi.

Türkiye olarak ikili işbirliği mekanizmalarına işlerlik kazandırmak istediklerini belirten Fidan, bu konuda Çinli mevkidaşıyla mutabık kaldıklarını ve Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi Eş Başkanı olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in atandığını söyledi. Fidan, komitenin bu yıl içinde toplanmasını arzu ettiklerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetini Çinli meslektaşına ilettiğini belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR